Syria: siły rządowe odzyskały kontrolę nad strategiczną drogą do Aleppo

Świat
Syria: siły rządowe odzyskały kontrolę nad strategiczną drogą do Aleppo
Reuters

Syryjskie siły rządowe odzyskały kontrolę nad strategiczną drogą prowadzącą do miasta Aleppo na północnym zachodzie kraju - poinformowała w poniedziałek telewizja państwowa i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Na południowym wschodzie muhafazy (prowincji) Aleppo wciąż trwają walki między oddziałami rządowymi a bojownikami z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) - precyzuje Obserwatorium.

 

Siły rządowe polegają na tej jedynej trasie zaopatrzeniowej prowadzącej do Aleppo, ponieważ rebelianci kontrolują główną autostradę do tego miasta, położoną dalej na zachód.

 

W zeszłym tygodniu bojownicy IS zajęli miejscowość Chanasir, która leży przy strategicznej drodze, 50 km na południowy wschód od Aleppo. Dwa dni później Chanasir odzyskały siły rządowe. Jak poinformowała w poniedziałek telewizja państwowa, dalsze działania przeciwko dżihadystom pozwoliły wojsku odzyskać kontrolę nad drogą. Teraz armia syryjska rozminowuje tę trasę.

 

Zawieszenie broni w Syrii

 

Od soboty w Syrii obowiązuje zawieszenie broni wynegocjowane przez USA i Rosję; nie obejmuje ono jednak wstrzymania operacji militarnych przeciwko IS czy związanemu z Al-Kaidą Frontowi Al-Nusra.

 

Od początku rozejmu główne strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o jego naruszanie, choć przyznają, że jest on na ogół przestrzegany. Syryjska opozycja w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna ostrzegła, że naruszenia warunków zawieszenia broni uniemożliwią powrót do negocjacji pokojowych pod egidą ONZ i doprowadzą do zerwania rozejmu.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie