Radom stawia na rozwój portu lotniczego. Będzie emisja akcji spółki Port Lotniczy Radom

Polska
Radom stawia na rozwój portu lotniczego. Będzie emisja akcji spółki Port Lotniczy Radom
Flickr/skyseeker/CC BY 2.0

Przyszłość radomskiego lotniska była jednym z najważniejszych tematów poniedziałkowej sesji rady miejskiej. Prezydent Radomia Radosław Witkowski jasno zadeklarował, że - mimo dotychczasowych problemów portu lotniczego - miasto nadal będzie wspierać jego rozwój. Spółka potrzebuje ok. 100 mln zł na inwestycje. W tym celu wyemituje akcje spółki Port Lotniczy Radom.

Spółka potrzebuje ok. 100 mln zł na inwestycje, m.in. przebudowę i wydłużenie pasa startowego oraz budowę systemu precyzyjnego lądowania ILS. Pieniądze mają pochodzić m.in. z emisji akcji spółki Port Lotniczy Radom.

 

Radomskie lotnisko jest jedynym spośród 15 portów lotniczych użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego powstanie ponad 90 mln zł. Zgodnie z założeniami przyjętymi w biznesplanie Port Lotniczy Radom powinien wygenerować dodatni wynik dopiero w 2025 r.

 

Prezydent liczy na uruchomienie połączeń z Anglią


Prezydent Radomia podkreślił, że o przyszłości lotniska zdecydowało podpisanie umowy z liniami lotniczymi SprintAir, które od 18 kwietnia uruchomią loty pasażerskie z Radomia do: Berlina, Pragi, Wrocławia i Gdańska. - Te połączenia lotnicze powinny być atrakcyjne dla mieszkańców regionu radomskiego - zaznaczył prezydent Radosław Witkowski dodając, że wykazała to analiza, którą na zlecenie Portu Lotniczego Radom (PLR) przygotowała brytyjska firma ASM zajmująca się analizą rynku lotniczego.


Na liście najbardziej pożądanych przez mieszkańców Radomia i okolic kierunków znalazły się też m.in. Londyn, Dublin i Bruksela. - Mam nadzieję, że następnym krokiem będzie uzupełnienie siatki połączeń o loty z Radomia na Wyspy Brytyjskie. Na ten temat prowadzone są rozmowy z innymi przewoźnikami - zaznaczył Witkowski.

 

Część zadań sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej?


Prezydent zaznaczył, że aby lotnisko się rozwijało, konieczne są dalsze inwestycje, m.in. przebudowa i wydłużenie pasa startowego. - Jesteśmy gotowi w połowie roku przeprowadzić emisję nowych akcji spółki. Zaoferujemy je inwestorowi, z którym razem będziemy chcieli rozwijać radomski port lotniczy - dodał.


Ponieważ radomskie lotnisko jest współużytkowane przez wojsko, Witkowski liczy i na to, że część zadań sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Samoloty z Radomiu zaczną latać od 18 kwietnia

 

Obecnie z lotniska w Radomiu nie odbywają się regularne loty pasażerskie. Samoloty startowały od września ubiegłego roku. W listopadzie z lotów do Rygi zrezygnowały łotewskie linie Air Baltic, Czech Airlines - z przerwami - wykonywały loty do 22 lutego. Dzięki umowie z AirSprint od 18 kwietnia ma zostać uruchomiona siatka połączeń do: Berlina, Pragi, Wrocławia i Gdańska.

 
W styczniu Port Lotniczy w Radomiu został "wyróżniony" w konkursie serwisu Pasazer.com tytułem "Fiasko roku 2015", zdobywając ponad 60 proc. głosów.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze