Przez pięć lat w Turcji urodziło się ponad 150 tys. syryjskich dzieci

Świat
Przez pięć lat w Turcji urodziło się ponad 150 tys. syryjskich dzieci
Pixabay/FeeLoona

Od początku konfliktu syryjskiego, który wybuchł przed pięciu laty, w Turcji urodziło się ponad 150 tys. syryjskich dzieci - powiedział w poniedziałek na corocznej sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie wicepremier tego kraju Lutfi Elvan.

Turcja "robi wszystko co w jej mocy, aby zapanować nad skutkami katastrofy humanitarnej wywołanej wojną domową w Syrii" - oznajmił Elvan.

 

- Liczba dzieci syryjskich urodzonych w Turcji osiągnęła 152 tysiące - podkreślił wicepremier, przypominając równocześnie, że jego kraj przyjął ponad 2,7 mln syryjskich uchodźców, najwięcej ze wszystkich sąsiadów. Elvan po raz kolejny zaapelował do świata, "aby działał zgodnie z zasadami podziału obciążeń" wynikających z kryzysu humanitarnego w Syrii.

 

Ankara wielokrotnie krytykowała wspólnotę międzynarodową za niewystarczającą pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego z Syrii, skąd ponad połowa ludności musiała uciekać przed walkami.

 

3 mld euro dla uchodźców w Turcji

 

Unia Europejska zatwierdziła na początku lutego utworzenie funduszu w wys. 3 mld euro na pomoc dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji. UE i Turcja uzgodniły też w listopadzie ub. roku plan działań, mający na celu zahamowanie fali migracji do Unii, ale na razie jego wdrażanie przebiega opornie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie