"Polski obóz koncentracyjny" w czeskiej telewizji

Świat
"Polski obóz koncentracyjny" w czeskiej telewizji
Flickr/Adam Tas/CC BY 2.0

W programie stacji ČT24, która emitowała materiał o procesie esesmana Huberta Zafke, ilustrację opatrzono podpisem, że hitlerowiec służył w "polskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu" - poinformowało Polskie Radio. Polska ambasada w Pradze złożyła natychmiastowy protest. Redakcja telewizji przeprosiła i usunęła ze swojego internetowego archiwum materiały zawierające nieprawdziwe sformułowanie.

Sformułowanie to pojawiło się na ekranach dwukrotnie. Jego użycie spotkało się z natychmiastową reakcją polskiej ambasady w Pradze oraz Polaków mieszkających w Czechach.


W przeprosinach przesłanych przez czeską telewizję można przeczytać, że za błąd jest odpowiedzialna młoda redaktorka, która dopiero przyucza się do pracy.

 

Używanie zwrotu "polskie obozy zagłady" ma być przestępstwem

 

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co miesiąc dociera od kilku do kilkunastu zgłoszeń o błędnym użyciu w zagranicznych mediach i publikacjach określeń "polskie obozy zagłady" i "polskie obozy koncentracyjne".


W ostatnich latach polskie placówki dyplomatyczne interweniowały w tej sprawie blisko 700 razy.


Resort sprawiedliwości już zapowiedział zmiany w prawie. Używanie określeń "polskie obozy zagłady" ma być przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia.

 

Polskie Radio, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie