Piąty sezon miejskich rowerów Veturilo w Warszawie już otwarty

Polska
Piąty sezon miejskich rowerów Veturilo w Warszawie już otwarty
PAP/Leszek Szymański

Od poniedziałku można już wypożyczać miejskie rowery z systemu Veturilo, piąty sezon wypożyczeń rozpoczął się dzień wcześniej niż oficjalnie planowano. Mieszkańcy będą mogli w tym roku korzystać z ponad 3 tys. rowerów ustawionych na przeszło 200 stacjach - poinformował ZDM.

Oficjalnie piaty już sezon Veturilo miał wystartować we wtorek, 1 marca, jednak operator systemu, firma Nextbike zdążyła przygotować rowery dzień wcześniej.

 

- Ponieważ system jest już gotowy, zdecydowaliśmy o jego uruchomieniu już dziś, 29 lutego. Rowery można wypożyczać od rana. Choć system działa dopiero kilka godzin, operator zanotował już kilkadziesiąt wypożyczeń - poinformował w poniedziałek na swej stronie internetowej stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

 

Firma Nextbike rozpoczęła rozwożenie rowerów w piątek wieczorem, w sumie do 204 stacji zostanie dostarczonych 3039 rowerów. Obecnie z magazynu wyprowadzane są ostatnie rowery.

 

Również w tym roku będzie można wypożyczać dziesięć tandemów i dziesięć rowerków dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

 

W 2015 wypożyczone 6 mln razy

 

ZDM podaje, że w 2015 r. z rowerów miejskich skorzystało prawie 350 tys. osób. Rowery były wypożyczane średnio co dziesięć sekund, czyli prawie 2 mln razy, a do grona użytkowników dołączyło ponad 82 tys. osób. Łącznie, od startu systemu w 2012 r., miejskie rowery wypożyczano ponad 6 mln razy, a w systemie jest prawie 375 tys. użytkowników.

 

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu - ruch rowerowy w stolicy stanowi już 3,8 proc. podróży niepieszych w ciągu doby - dodano w komunikacie.

 

ZDM przygotowuje się do uruchomienia nowego systemu miejskich rowerów od 2017 r. Wtedy w ofercie ma się pojawić dziesięć stacji z rowerami elektrycznymi, sześć z rowerami dla dzieci, ok. 40 tandemów i nowe terminale. W sumie 300 stacji i 4,3 tys. rowerów.

 

Umowa z obecnym operatorem firmą Nextbike Polska, obowiązuje do końca listopada 2016 r. Miasto w tym roku wybierze nowego operatora w przetargu, będzie on zarządzał miejskimi rowerami od 2017 do 2020 r.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie