Tysiące osób na II Krajowej Defiladzie Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Polska
Tysiące osób na II Krajowej Defiladzie Pamięci Żołnierzy Niezłomnych
PAP/Dominik Kulaszewicz

Defilada przeszła w niedzielę ulicami historycznego centrum Gdańska. W marszu uczestniczyli m.in. rekonstruktorzy odtwarzający działania różnych formacji Żołnierzy Wyklętych, mieszkający na Pomorzu kombatanci - w tym członkowie AK - uczniowie gdańskich szkół i kibice Lechii Gdańsk. Wydarzenie przyciągnęło bardzo wielu mieszkańców, którzy obserwowali defiladę na całej jej trasie.

Defilada wyruszyła spod kościoła św. Brygidy. Maszerowali w niej - w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu - członkowie ok. 30 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, w tym specjalizujących się w badaniu i odtwarzaniu działań 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i oddziałów AK, które brały udział w Powstaniu Warszawskim, oddziałów dowodzonych przez Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", ale też m.in. Pierwszej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej czy polskich lotników i marynarzy.

 

- Mamy więc zarówno symbolicznych przedstawicieli żołnierzy wyklętych, jak i polskich sił zbrojnych na Zachodzie, a więc tych formacji, które świętowałyby polską wolność, gdyby nie było Jałty czy Poczdamu, a Polska w 1945 r. nie stałaby się krajem komunistycznym - powiedział Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału IPN, która to instytucja - wraz z gdańskim stowarzyszeniem SUM - była organizatorem defilady.

 

Duże zainteresowanie wzbudziła m.in. niemiecka "Pantera"

 

W defiladzie pojechała też udostępniona przez Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Żukowie replika niemieckiego czołgu "Pantera". - Pojazd symbolizował czołg zdobyty i użyty przez Polaków do walki w czasie powstania warszawskiego - zaznaczył Nawrocki.

 

Krajową Defiladę Pamięci Żołnierzy Niezłomnych poprzedziła msza w kościele św. Brygidy. Marsz zorganizowano w Gdańsku drugi rok z rzędu. Pierwszy także przyciągnął tysiące gdańszczan.

 

 

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sopocie

 

Sopot uczcił święto żołnierzy niezłomnych w niedzielę projektem "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", na którego zakończenie przewidziano złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikami sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny ps. Inka i Armii Krajowej. Przy obu pomnikach wartę honorową pełnili też harcerze.

 

We wtorek rano, kiedy to dokładnie wypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wzdłuż gdańskiej Alei im. Żołnierzy Wyklętych zostaną ustawione zapalone znicze. Do tej akcji, której początek zaplanowano na godz. 7, może przyłączyć się każdy.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie