Wykorzystali łączność do podpowiadania studentom uczelni wojskowych na egzaminach. Zatrzymała ich żandarmeria

Polska
Wykorzystali łączność do podpowiadania studentom uczelni wojskowych na egzaminach. Zatrzymała ich żandarmeria
zw.wp.mil.pl

Żandarmeria Wojskowa rozbiła szajkę, która pomagała zdawać egzaminy. Zatrzymani przy użyciu środków łączności podpowiadali podchorążym Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na końcowych egzaminach lekarskich oraz egzaminach językowych. Nie za darmo. Ich pomoc kosztowała nawet 15 tysięcy złotych.

Żandarmeria Wojskowa dokonała w sobotę w całym kraju zatrzymań 40 osób, które zamieszane były w pomoc w zdawaniu egzaminów na uczelniach wojskowych. Operację przeprowadzono m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Łodzi i Gliwicach. Zorganizowana grupa przestępcza składała się z żołnierzy zawodowych, podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz osób cywilnych.

 

Podpowiadali w eterze

 

- Jak ustalono, zorganizowana grupa przestępcza, działająca od kilkunastu miesięcy, przy pomocy technicznych środków łączności, udzielała między innymi pomocy osobom cywilnym oraz podchorążym Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w zdawaniu końcowych egzaminów lekarskich oraz egzaminów językowych - poinformował rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk Marcin Wiącek.

 

Członkowie grupy dopuścili się popełnienia czynów zabronionych polegających między innymi na przerabianiu dokumentów, wyłudzaniu poświadczeń nieprawdy i posługiwaniu się dokumentami potwierdzającymi nieprawdę.

 

15 tysięcy zł za egzamin

 

Za pomoc w zdawaniu egzaminów członkowie grupy podpowiadaczy żądali od kilkuset do nawet 15 tys. zł - poinformowała żandarmeria. Podczas zatrzymań zabezpieczono ćwierć miliona złotych pochodzących z przestępstwa.

 

Śledztwo w tej sprawie będzie prowadzić Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie