Hillary Clinton zdecydowanie wygrywa prawybory w Karolinie Płd. Bernie Sanders nie składa broni

Świat
Hillary Clinton zdecydowanie wygrywa prawybory w Karolinie Płd. Bernie Sanders nie składa broni
PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Dzięki masowemu poparciu Afroamerykanów była sekretarz stanu Hillary Clinton odniosła imponujące zwycięstwo prezydenckich prawyborach Demokratów w Karolinie Południowej. Zdobyła prawie trzy czwarte głosów pokonując swego rywala senatora z Vermont Berniego Sandersa.

Hillary Clinton zdobyła w Karolinie Południowej ponad 73 proc. głosów wyborców Demokratów, a Bernie Sanders, niezależny senator, który przedstawia się jako socjalista - 26 proc.

 

Tak imponujące zwycięstwo Clinton osiągnęła dzięki masowemu poparciu, jakiego udzielili jej Afroamerykanie, stanowiący ponad połowę elektoratu Demokratów w tym stanie. Jak wynika z sondaży exit polls ponad 4 na 5 czarnoskórych wyborców w Karolinie Południowej głosowało właśnie na Clinton. To nawet lepszy wynik niż ten jaki uzyskał wśród Afroamerykanów prezydent Barack Obama w prawyborach prezydenckich 8 lat temu. Ale była szefowa amerykańskiej dyplomacji osiągnęła też bardzo dobry, lepszy wynik od Sandersa wśród kobiet.

 

W swej zwycięskiej mowie, Clinton zdystansowała się przede wszystkim od faworyta Republikanów w wyścigu prezydenckim, kontrowersyjnego miliardera Donalda Trumpa.  - Pomimo tego, co słyszymy w kampanii, nie musimy przywracać Ameryce wielkości. Ameryka już jest wielka - powiedziała, czyniąc aluzję do głównego sloganu Trumpa, który brzmi "Make America Great Again" (Uczyńmy Amerykę znowu wielką). - To co musimy dziś zrobić, to sprawić, by Ameryka była znowu zjednoczona. Zamiast budować mury, musimy znosić bariery – mówiła Clinton.

 

"Ameryka to nie kraj jednego problemu"


Nawiązując z kolei do kampanii Sandersa, którego centralnym postulatem jest walka z finansjerą z Wall Street, Hillary Clinton zapewniła, że należy regulować rynki finansowe, a także pociągać do odpowiedzialności korporacje, które wykorzystują klientów i pracowników. Podkreśliła zarazem, że Ameryka to nie jest kraj "jednego problemu". Mówiła o konieczności poprawy życia klasy średniej (poprzez stworzenie lepszych i lepiej opłacanych miejsc pracy), mniejszości, kobiet i młodych, w oparciu o reformy już rozpoczęte przez prezydenta Obamę.

 

Karolina Południowa to czwarty stan, jaki głosował w prawyborach prezydenckich Demokratów, które wyłonią kandydata partii w listopadowych wyborach prezydenckich. Jak dotąd Sanders wygrał w jednym stanie: New Hampshire, a w Iowa prawie zremisował z byłą Pierwszą Damą. W obu tych stanach elektorat Demokratów jest mało reprezentatywny dla reszty kraju - znacznie bardziej lewicowy i ponad 90 proc. biały, co sprzyjało Sandersowi. Nevada oraz Karolina Południowa, gdzie Clinton z łatwością pokonała senatora, to stany znacznie bardziej różnorodne etnicznie i rasowo, a elektorat Demokratów bardziej umiarkowany.

 

Zdaniem komentatorów tak wyraźne zwycięstwo w Karolinie Południowej jest świetną wróżbą dla 59-letniej Clinton przed kolejnymi prawyborami Demokratów, jakie odbędą się we wtorek 1 marca i obejmą aż 11 stanów. Tego dnia, określanego jako Super Tuesday (Super Wtorek), prawybory odbędą się jednocześnie w większości południowych stanów: Alabama, Arkansas, Kolorado, Georgia, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Vermont, Wirginia.

 

Zdaniem analityków Clinton ma ogromne szanse wygrać w większości z tych stanów, ale była szefowa dyplomacji zapewniła w swej zwycięskiej mowie w sobotę, że "żadnego stanu, ani żadnego głosu nie bierze za oczywistość".

 

Bernie Sanders nie składa broni

 

Gratulując jej zwycięstwa przegrany Sanders zapewnił, że nie składa broni, a porażkę w Karolinie Południowej tłumaczył niską frekwencją. - We wtorek mamy zamiar wygrać w wielu stanach. Powód dla którego nam tak dobrze idzie do tej pory, jest taki, że my słuchamy potrzeb zwykłych ludzi, a nie miliarderów - powiedział Sanders.

 

Zapewnił, że "słucha Afroamerykanów" i obiecał "naprawić zepsuty systemu sprawiedliwości", by ograniczyć nieproporcjonalnie wysoką liczbę czarnoskórych w amerykańskich więzieniach. Kolejny raz wytknął Clinton, że jej kampanię finansują bogaci donatorzy, a jego zwykli Amerykanie. Zaapelował też, by ujawniła treść konsultacji, jakich udzielała za bardzo wysokie honoraria m.in. w banku Goldman Sachs, po tym jak przestała być szefową dyplomacji USA.

 

Szacuje się, że senator ma szanse wygrać w Super Tuesday w swym rodzimym Vermont, a także w  Massachusetts i Minnesocie.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie