Etiopczyk i Kenijka wygrali w maraton w Tokio

Sport
Etiopczyk i Kenijka wygrali w maraton w Tokio
PAP/EPA/Kiyoshi Ota/Pool

Etiopczyk Feyisa Lilesa z wynikiem 2:06.56 przybiegł najszybciej na metę 10. maratonu w Tokio. Wśród kobiet pierwsza była Kenijka Helah Kiprop z czasem 2:21.27. Do biegu zgłosiło się prawie 309 tys. osób ze wszystkich kontynentów, jednak miejsc starczyło tylko dla 36 tys. biegaczy.

Feyisa Lilesa na ostatnich kilometrach wyprzedził prowadzącego wcześniej Dicksona Chumbę, triumfatora sprzed dwóch lat. Wyraźnie zmęczonego Kenijczyka minął jeszcze przed metą jego rodak Bernard Kipyego.

 

W rywalizacji kobiet druga była Etiopka Amane Gobena, a trzecia Kenijka Edna Kiplagat.

 

Zainteresowanie maratonem w stolicy Japonii rośnie z roku na rok. Już w ubiegłym roku chętnych było 300 tys. Aby zostać dopuszczonym do zawodów trzeba się zarejestrować na stronie organizatora już w sierpniu. Potem potrzebny jest łut szczęścia w losowaniu, które odbywa się we wrześniu.

 

Organizatorzy wyjasnili, że liczby uczestników imprezy nie można zwiększyc ze względów techniczno-logistycznych. Oprócz osób wybranych drogą losowania, kilka tysięcy miejsc przeznaczono m.in. dla zawodników niepełnosprawnych, upośledzonych, z wadami wzroku oraz dawców przeszczepów narządów.

 

Wyniki maratonu w Tokio

 

Kobiety
1. Helah Kiprop (Kenia)     2:21.27    
2. Amane Gobena (Etiopia)   2:21.51
3. Edna Kiplagat (Kenia)    2:22.36

 

 kobiety

 

Mężczyźni
1. Feyisa Lilesa (Etiopia)  2:06.56       
2. Bernard Kipyego (Kenia)  2:07.33
3. Dickson Chumba (Kenia)   2:07.34

 

 mezczyzni

 

PAP

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze