30 lat od zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme

Świat
30 lat od zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme
PAP/EPA/Jonas Ekstromer
30 lat od zabójstwa premier Szwecji Olofa Palme.

W niedzielę mija 30 lat od wciąż niewyjaśnionego zabójstwa socjaldemokratycznego premiera Szwecji Olofa Palmego, zastrzelonego przez zamachowca w centrum Sztokholmu.

Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się od złożenia wieńca na grobie Palmego przez obecnego socjaldemokratycznego szefa rządu Stefana Loefvena. W ośrodku kulturalnym w Sztokholmie na ten dzień przewidziany jest specjalny program.

 

Przy ulicy Sveavaegen, gdzie w miejscu tragedii wmurowana jest pamiątkowa tablica, ludzie składali w niedzielę czerwone kwiaty, a szwedzkie media wyczerpująco relacjonowały historie związane z życiem i karierą polityczną Palmego, który do dziś uważany jest za jednego z najbardziej charyzmatycznych szwedzkich przywódców.

 

Olof Palme został zastrzelony na ulicy, gdy późnym wieczorem 28 lutego 1986 roku wychodził z żoną z kina. Nie korzystał z ochrony.

 

Po 25 latach dochodzenia w sprawie tego zabójstwa policja dysponuje dziesiątkami tysięcy informacji poszlakowych, ale nadal nie odnalazła nawet narzędzia zbrodni, pistoletu Magnum 357. Dzięki przyjętej w 2010 roku ustawie zbrodnia nie przedawni się, a śledztwo może być prowadzone nawet bezterminowo.

 

Oskarżony o morderstwo Christer Pettersson, skazany w 1989 roku na dożywocie, został w wyniku apelacji uniewinniony. Zmarł w 2004 roku.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze