USA: dziewięć ciężarnych z wirusem Zika

Świat
USA: dziewięć ciężarnych z wirusem Zika
PAP/EPA/Christian Charisius
USA: dziewięć ciężarnych z wirusem Zika.

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono obecność wirusa Zika u dziewięciu ciężarnych. Jedna z nich urodziła dziecko z mikrocefalią czyli małogłowiem. Odnotowano także sześć przypadków przekazania tego wirusa przez kontakty seksualne - podało w piątek amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Od sierpnia Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zbadało w kierunku występowania wirusa 257 ciężarnych kobiet. U dziewięciu z nich potwierdzono obecność Ziki.

 

Spośród tych zarażonych kobiet trzy urodziły dzieci, z których jedno przyszło na świat z mikrocefalią - chorobą, którą naukowcy wiążą z Ziką. Podejrzenia, że wirus wywołuje małogłowie u niemowląt nie zostały jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone. Kolejne dwie kobiety poroniły i nie wiadomo na razie, czy powodem była obecność wirusa. Dwie kobiety dokonały aborcji, w tym jedna po badaniach, które wykazały u płodu niedorozwój mózgu. Pozostałe dwie kobiety nadal są w ciąży, a instytut nie podał informacji o zaistniałych komplikacjach.

 

Jak pisze agencja Reutera, wszystkie zarażone kobiety były w krajach Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie występuje wirus Zika.

 

Także w piątek CDC podało, że odnotowano sześć przypadków przekazania wirusa przez kontakty seksualne. Te dane wykazują, że możliwość zarażenia Ziką przez kontakt seksualny może być dużo bardziej powszechna, niż uważano wcześniej - podało CDC.

 

Naukowcy podejrzewają, że oprócz mikrocefalii u noworodków Zika ma związek także z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.

 

Fala zarażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. mikrocefalii być może związanej z Ziką.

 

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów - chodzi o dwoje Czechów, którzy podróżowali po Karaibach, oraz trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów oraz Hiszpankę. Wszyscy byli w krajach Ameryki Południowej. Eksperci przewidują, że w Europie najpewniej będzie coraz więcej takich przypadków, biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.

 

Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.

 

Na zdjęciu studentka Jessica Boerstler z Instytutu Medycyny Tropikalnej Bernarda Nochta w Hamburgu (Niemcy) trzyma model komara. Owady te przenoszą m.in. wirusa Zika, dengę i gorączkę Zachodniego Nilu.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie