Szydło: opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca, zgłosimy uwagi do projektu

Polska
Szydło: opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca, zgłosimy uwagi do projektu
PAP/Radek Pietruszka
Beata Szydło

Przesłany Polsce projekt opinii Komisji Weneckiej jest obecnie analizowany, zgłosimy do niego swoje uwagi - zapowiedziała w sobotę wieczorem premier Beata Szydło. Jak dodała, to, jakie decyzje zostaną podjęte, będzie można powiedzieć po otrzymaniu ostatecznej opinii Komisji.

Premier Beata Szydło, która była gościem Radia Maryja i Telewizji Trwam, pytana o przesłany polskiemu rządowi projekt opinii Komisji Weneckiej, poinformowała, że odniosą się do niego poszczególne resorty i instytucje - a konkretnie do części, które wiążą się konkretnie z ich zakresem działania.

 

- My te uwagi prześlemy Komisji Weneckiej. Ustosunkujemy się do tego, zgłosimy swoje uwagi - zapowiedziała premier, przypominając, że opinia KW zostanie wydana dopiero 12 marca. - To jest dopiero w tej chwili projekt opinii - przypomniała.

 

- To jest rutynowe działanie Komisji Weneckiej, kiedy ona przed ogłoszeniem ostatecznej opinii stronie, z którą prowadzi dialog, przedstawia założenia projektu tej opinii - mówiła szefowa rządu. - I dzisiaj to wycieka do mediów. Ja myślę, że to pokazuje naprawdę intencje tych, którzy nakręcają złe emocje i nie zastanawiają się nad meritum sprawy, bo ja również chciałabym, żeby TK działał sprawnie - dodała.

 

Pytana, na ile opinia Komisji będzie wiążąca dla Polski, Szydło odparła: - To jest opinia (...) Wiele państw było już w takiej sytuacji, jak my w tej chwili. (...) Powszechnie uważa się, że dotyczy to tzw. nowych państw UE, lubi się przytaczać w niektórych mediach przykład Węgier, które rzeczywiście miały taką okoliczność, że Komisja Wenecka odnosiła się do kwestii tam wprowadzanych ustawowych, ale i Francja była badana, (...) więc to nie jest tak, że jest wyjątek, rzecz szczególna. Po to jesteśmy W UE, po to są powołane instytucje europejskie, żeby one wydawały opinie, doradzały, kiedy jest to konieczne czy też wtedy, kiedy państwo członkowskie się zwraca z prośbą o taką opinię, tak jak myśmy się zwrócili - powiedziała.

 

"Opinia nie jest wiążąca"

 

Według premier "nie jest to opinia wiążąca w tym sensie, że państwo musi ją wykonać, czy musi się do niej dostosować, ponieważ my jesteśmy suwerennym państwem". - Władze polskie podejmują decyzje dotyczące naszych wewnętrznych sprawa suwerennie, kierujemy się interesem narodu na podstawie konstytucji, ustaw w procesie demokratycznym - powiedziała Szydło.

 

Jak dodała, "Komisja Wenecka doradza, poddaje pod rozwagę, a państwo, które taką opinię otrzymuje, podejmuje decyzje, czy te zalecenia wprowadza". - Oczekujemy oczywiście z zainteresowaniem na tę opinię, ale to, jakie będą decyzje, będziemy mogli powiedzieć po otrzymaniu ostatecznej opinii - podkreśliła premier.

 

Projekt opinii Komisji Weneckiej, datowany na 26 lutego, jako pierwsza opublikowała w sobotę "Gazeta Wyborcza". Nie jest on dostępny na stronie Komisji. W sobotę projekt zaprezentowali dziennikarzom także politycy PO.

 

Wizyta w Polsce

 

Delegacja Komisji przebywała w Polsce na początku lutego na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Jej członkowie rozmawiali z prezydiami Sejmu, Senatu, prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem sprawiedliwości, sędziami TK oraz z RPO, SN, KRS i organizacjami pozarządowymi.

 

Szef MSZ zwrócił się do Komisji pod koniec grudnia ubiegłego roku w związku z nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS. Zmieniła ona m.in. definicję pełnego składu TK (to minimum 13 na 15 sędziów - wcześniej 9), stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków są wyznaczane w TK według kolejności wpływu. O zbadanie sytuacji wokół TK występowały też do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze.

 

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio mówił po powrocie z Polski, że pod koniec lutego gotowy będzie projekt opinii, który zostanie  rozesłany do wszystkich członków Komisji oraz do rządów, które należą do Komisji, włącznie z rządem Polski. Na posiedzenie 11-12 marca w Wenecji, kiedy opinia ma zostać przyjęta, zostanie zaproszony przedstawiciel polskiego rządu.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie