Nowa zabawka koreańskiego dyktatora - sterowany laserem pocisk przeciwpancerny

Świat
Nowa zabawka koreańskiego dyktatora - sterowany laserem pocisk przeciwpancerny
Reuters
Reuters

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował test nowego pocisku przeciwpancernego krajowej produkcji - poinformowała w sobotę państwowa agencja KCNA. Jak podała, chodzi o naprowadzany precyzyjnie - laserowo - pocisk. Próba udała się znakomicie, a pocisk trafi do masowej produkcji.

Cytowany przez KCNA Kim powiedział, że nowy pocisk jest zdolny przebić pancerz czołgów i innych pojazdów bojowych.

 

Na front i do obrony wybrzeża

 

Dodał, że należy skierować pocisk do masowej produkcji oraz wyposażyć w ten typ amunicji frontowe i nadbrzeżne jednostki obrony.

 

Agencja nie sprecyzowała, kiedy i gdzie przeprowadzony został test pocisku.

 

Wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ 7 lutego Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Spotkało się to z protestami społeczności międzynarodowej, która obawia się, że celem władz w Pjongjangu było przetestowanie rakiety zdolnej do przenoszenia broni jądrowej na wielkie odległości.

 

Najpierw bomba wodorowa, potem sankcje

 

Ponadto 6 stycznia reżim przeprowadził czwarty podziemny test nuklearny. Był to prawdopodobnie próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków.

 

W odpowiedzi na ostatnie próby Korei Północnej z bronią nuklearną i rakietową USA przedłożyły w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji o zaostrzeniu sankcji wobec tego kraju.

 

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie