Węgierski minister: referendum na Węgrzech w sprawie kwot uchodźców najwcześniej za 150 dni

Świat
Węgierski minister: referendum na Węgrzech w sprawie kwot uchodźców najwcześniej za 150 dni
PAP/EPA/Simela Pantzartzi

Zaproponowane przez rząd Węgier krajowe referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców przez państwa Unii Europejskiej może się odbyć najwcześniej za 150 dni - oświadczył w piątek węgierski minister sprawiedliwości Laszlo Trocsanyi.

Zgodnie z obowiązującą procedurą prawną "najwcześniejszy możliwy termin to 150 dni, a najpóźniejszy to 250 dni" - powiedział minister na konferencji prasowej w Budapeszcie.

 

Węgry przeciwnikami polityki UE dot. uchodźców

 

O decyzji rządu Węgier, by rozpisać referendum w sprawie zarządzonych przez Unię Europejską obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców poinformował w środę premier Viktor Orban. Według niego wniosek w sprawie referendum złożono już w państwowej komisji wyborczej, a stawiane w nim pytanie ma brzmieć: "Czy chce pan/pani, by Unia Europejska również bez zgody parlamentu mogła zarządzać obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

 

Węgry są jednym z najbardziej zdecydowanych przeciwników obecnej polityki UE w sprawie uchodźców. Do niedawna przez ich terytorium przebiegała tak zwana bałkańska trasa uchodźców z Grecji do Niemiec lub dalej na północ, ale po ukończeniu budowy ogrodzeń na granicy Węgier z Serbią i Chorwacją we wrześniu i październiku 2015 roku główny nurt migracji odchylił się na sąsiednie terytoria Chorwacji i Słowenii.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze