Szczyt Nanga Parbat zdobyty zimą

Świat
Szczyt Nanga Parbat zdobyty zimą
Flickr/Faisal Saeed/CC BY 2.0

Alex Txikon, Ali Satpara i Simone Moro zdobyli szczyt Nanga Parbat (8.126m). To pierwsze zimowe wejście w historii. O zdobyciu szczytu poinformowała na Facebooku dziewczyna Txikona. Wyjaśniła, że otrzymała potwierdzenie informacji przez radio. Zdobyć Nanga Parbat próbowało wcześniej 28 wypraw, w tym aż 12 polskich.

"SZCZYT! Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie przez radio: Alex Txikon, Ali Satpara i Simone Moro zdobyli szczyt Nanga Parbat (8.126m), po raz pierwszy w zimie. Tamara Lunger zatrzymała się kilka metrów niżej. Spędzą noc w C4 (7.200m) i jutro będą z powrotem w bazie. Wtedy dokończą pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat. Gratulacje dla tak wspaniałej pracy!" - napisała Igone Fernandez, dziewczyna Txikona.

 

Informacja o zdobyciu szczytu obiegła natychmiast światowe media.

 

 

Międzynarodowy zespół wspinaczy - Bask Alex Txikon, Pakistańczyk Ali Sadpara, Włoszka Tamara Lunger i Włoch Simone Moro - ostateczny szturm na niezdobyty nigdy zimą ośmiotysięcznik - Nanga Parbat - rozpoczęli w piątek. O świcie wyruszyli z obozu czwartego na wysokości około 7100-7200 m.

 

Zimowy rekord na Nanga Parbat do tej pory należał do Polaków. Zbigniew Trzmiel podczas ekspedycji kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku wspiął się na wysokość 7850 m.

 

Leżąca w Himalajach Zachodnich Nanga Parbat to jeden z dwóch niezdobytych do tej pory zimą ośmiotysięczników; drugim jest K2 w Karakorum.

 

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw

 

Nanga Parbat położona jest w zachodniej części Himalajów Wysokich, na obszarze Kaszmiru w północno-wschodnim Pakistanie. Jest to olbrzymi masyw górski, zbudowany z prekambryjskich skał metamorficznych i krystalicznych. Od północy i zachodu otacza tę górę rzeka Indus; w kierunku północno-zachodnim szczyt oddalony jest od niej zaledwie o 25 km i wznosi się nad nią ponad 7000 m, przez co jest to największe względne wzniesienie na świecie.


Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km, liczonej od Szczytu Chongra (6889 m n.p.m.) na północnym wschodzie do Przełęczy Mazeno (5377 m n.p.m.) na południowym zachodzie. Najwyższą częścią góry jest śnieżno-lodowo-skalny trapezoid z wierzchołkiem głównym o wysokości 8126 m n.p.m. i drugim pod względem wysokości wierzchołkiem od strony północnej Północnym Ramieniem (8070 m n.p.m.). Na północnym zachodzie od Północnego Ramienia leży Przełęcz Bashin (7812 m n.p.m.).

 

Fot.: Faisal Saeed, wideo: Polsat News

 

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie