Schetyna: PiS podąża w stronę dyktatury. Nie ma na to zgody PO

Polska
Schetyna: PiS podąża w stronę dyktatury. Nie ma na to zgody PO
PAP/Marcin Obara

- Przez 100 dni nauczyliśmy się się innego rozumienia słowa każde (dziecko), co to jest prawo, trójpodział władz, co to jest niezwłocznie, ale też dowiedzieliśmy się co to jest gorszy sort i kto naprawdę współpracował z gestapo - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna na posiedzeniu Rady Krajowej PO. Według niego, rząd Beaty Szydło skompromitował się m.in. podejmując "absurdalne" decyzje personalne.

- PiS podąża w kierunku totalitarnym, w kierunku dyktatury, nie będzie na to zgody (Platformy) - powiedział Schetyna. Jego zdaniem, politycy PiS używają języka nienawiści, który ma dzielić Polaków, który ma pokazać, że jeśli nie głosuje się na PiS, to jest się obywatelem "gorszego sortu". "Nie ma na to zgody i nigdy nie będzie" - podkreślił.

 

Jak ocenił, rząd PiS skompromitował się w ciągu 100 dni. "Media pokazują i prześcigają się w pokazywaniu absurdów (rządu PiS)" - stwierdził szef PO. Wyjaśnił, że chodzi mu m.in. o kompromitujące - zdaniem polityków PO - decyzje personalne PiS.

 

- Wydawało się, że kompromitujące decyzje kadrowe (...) mają swoją pulę i są zamknięte. Okazało się, że nie, że PiS stwierdził, że nie może także odpuścić koniom i zaatakował dwie stadniny - powiedział Schetyna odnosząc się do odwołania prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i w Michałowie. Jak ocenił, to "festiwal absurdu" i nawet posłowie PiS wstydzą się za niektóre decyzje rządu.

 

"Jarosław Kaczyński jest tam, gdzie jest Putin"

 

Według szefa PO, "PiS, to partia, która musi wszystko kontrolować, musi mieć wpływ na wszystko i która nikomu nie ufa".

 

Jak ocenił, dzisiaj "grozi nam dyktatura mierności, słabości, niechęci i nienawiści, dyktatura podziału". - Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że Polska, z wpływem Platformy, nie da się wepchnąć w to miejsce. Chcę powiedzieć prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, który odwraca się tyłem od Europy, który ją spycha, który jej nie lubi, że Platforma stoi tam, gdzie jest Europa, a pan, panie prezesie Kaczyński - tam, gdzie jest Putin - powiedział Schetyna.

 

Oświadczył, że PO jest racjonalną i odpowiedzialną opozycją, która chce mieć wpływ na losy państwa. - Ważne jest, by nie zostawić PiS monopolu na mówienie o ojczyźnie, o polskiej racji stanu, o patriotyzmie, bo przecież Polska jest ojczyzną nasz wszystkich, nie tylko jednej partii, czy jednego prezesa - mówił Schetyna.

 

"Będziemy opozycją totalną"

 

- Będziemy powtarzać to Polsce, Polakom, ale także prezesowi Kaczyńskiemu: tak, będziemy opozycją totalną, będziemy najtwardszą z możliwych opozycji, będziemy w sposób totalny walczyć z władzą, która chce być totalna, jest nieudolna, ale chce być totalna - powiedział Schetyna.

 

Oświadczył, że Platforma, w "totalny sposób" będzie bronić interesów ojczyzny i Polaków. - W Polsce i na arenie międynarodowej będziemy totalnie przeszkadzać prezesowi Kaczyńskiemu i temu rządowi w niszczeniu kraju - dodał.

 

Schetyna podkreślił, że PO musi pokazać wizję innej Polski. Przekonywał, że 8 lat rządów PO-PSL, to był najlepszy czas dla Polski w ciągu ostatnich 26 lat. - Nie byłoby wielkiej pozycji Polski, twardej, zbudowanej na solidnych fundamentach, gdyby nie wielka praca (b. szefa MSZ) Radosława Sikorskiego i naszych eurodeputowanych - ocenił. - Musimy zrobić wszystko, żeby Polska nie przestała być prymusem w Europie - oświadczył szef PO.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie