Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. rozejmu w Syrii

Świat
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję ws. rozejmu w Syrii
Homs w Syrii po zamachu bombowym, fot. PAP/EPA/STR
Homs po zamachu bombowym

Rezolucja dotyczy rozejmu uzgodnionego przez Rosję i USA - oświadczył w piątek specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura. Wstrzymanie walk ma zacząć obowiązywać w piątek od godziny 23:00 czasu polskiego.

De Mistura zapowiedział także, że na 7 marca zaplanowano wznowienie rozmów pokojowych mających doprowadzić do zakończenia wojny.

 

Porozumienie

 

Rosja zobowiązała się, że nie będzie przeprowadzała ataków na syryjskie ugrupowania, które Stany Zjednoczone uważają za część umiarkowanej opozycji w Syrii - zakomunikował w piątek Departament Stanu USA, na kilka godzin przed wejściem w życie rozejmu.

 

To jest "zatrzymanie czasu" dla Rosji, która wspiera syryjski rząd, ażeby pokazać, czy poważnie podchodzi do wstrzymania walk - powiedział na briefingu prasowym rzecznik Departamentu Mark Toner.

 

Uzgodnione przez USA i Rosję wstrzymanie walk w Syrii ma wejść w życie o północy z piątku na sobotę czasu miejscowego. Wynegocjowany rozejm nie obejmuje wstrzymania operacji militarnych przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu czy Frontowi Al-Nusra.

 

Prawie sto ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować to porozumienie - poinformował w piątek Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), grupujący syryjską opozycję.

 

Rząd w Damaszku oświadczył, że będzie respektował porozumienie, ale zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze