Plus buduje sieć o prędkości do 300 Mb/s. Pierwsza taka w Polsce

Technologie
Plus buduje sieć o prędkości do 300 Mb/s. Pierwsza taka w Polsce
Logotyp sieci Plus
Plus buduje sieć o prędkości do 300 Mb/s. Pierwsza taka w Polsce.

Polkomtel, operator sieci Plus, wchodzący w skład Grupy Cyfrowy Polsat, buduje pierwszą w Polsce komercyjną sieć LTE-Advanced z prędkością internetu do 300 Mb/s. Szybszy Internet, lepsza jakość i zwiększona pojemność – to najważniejsze korzyści dla klientów.

Nowa sieć pozwoli klientom Plusa oraz Cyfrowego Polsatu korzystać z internetu z szybkością do 300 Mb/s. Prędkość ta jest możliwa dzięki połączeniu pasm w dwóch częstotliwościach - 1800 MHz i 2600 MHz, w których Plus wykorzystuje po 20 MHz szerokości pasma. Pierwsze stacje pozwalające na korzystanie z technologii LTE-Advanced zostały już zbudowane w Warszawie.

 

Plus przeprowadził agregację dwóch pasm częstotliwości w standardzie LTE-Advanced pozwalającą na korzystanie z Internetu z szybkością do 300 Mb/s. Prędkość ta została uzyskana przy wykorzystaniu agregacji dwóch częstotliwości nośnych po 20 MHz w standardzie LTE FDD, działających w pasmach 1800 MHz oraz 2600 MHz. Dla celów agregacji wykorzystano oprogramowanie LTE-Advanced Carrier Aggregation.

 

Sieć powstaje, telefony już są

 

W ofercie Plusa znajdują się już smartfony i routery obsługujące LTE-Advanced. Klienci operatora posiadają już ponad 70 tysięcy urządzeń pozwalających na korzystanie z Internetu z szybkością do 300 Mb/s.

 

- Uruchomienie LTE-Advanced to nie tylko dwukrotne zwiększenie maksymalnej prędkości transferu danych, ale także powiększenie pojemności sieci, co w przypadku wzrostu jej obciążenia pozwoli na zapewnienie szerokopasmowego dostępu do usług internetowych większej grupie użytkowników - mówi Jacek Felczykowski, członek Zarządu Polkomtelu, i dodaje: - Uruchamiamy pierwsze stacje pracujące w standardzie LTE-Advanced Carrier Aggregation i będziemy stale powiększali zasięg tej technologii.

 

Pierwsi na rynku

 

Już w marcu 2014 r. Plus przeprowadził pierwsze agregacje. W listopadzie 2014 r. Plus, jako pierwszy operator w Polsce, przeprowadził pierwsze testy LTE-Advanced z prędkością 300 Mb/s z wykorzystaniem częstotliwości 1800 MHz i 2600 MHz. Również jako pierwszy operator w Polsce, wspólnie z Cyfrowym Polsatem, osiągnął prędkość 150 Mb/s w transmisji po LTE, jako pierwszy pokazał LTE-Advanced na paśmie 800 MHz, wreszcie jako pierwszy przeprowadził transmisję wydarzenia sportowego na żywo poprzez sieci bezprzewodowe w technologii LTE Broadcast (eMBMS). Plus, również jako pierwszy operator w Polsce, z sukcesem przeprowadził testy rozmów w technologii LTE (VoLTE).

 

Sieć LTE-Advanced poprawi jakość korzystania z internetu obecnym klientom, zwiększy prędkość przesyłu danych, a także pozwoli komfortowo korzystać z sieci większej liczbie użytkowników.

 

pr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze