Nowoczesna: ustawa o fizjoterapeutach powinna wejść w życie jak najszybciej

Polska
Nowoczesna: ustawa o fizjoterapeutach powinna wejść w życie jak najszybciej
PAP/Jakub Kamiński

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty powinna wejść w życie jak najszybciej, pomysł odroczenia jej na dwa lata jest nie do przyjęcia - uważają politycy Nowoczesnej. W ich ocenie odroczenie może doprowadzić do odpływu wykształconych specjalistów za granicę.

Chodzi o uchwaloną w ubiegłej kadencji Sejmu ustawę, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w październiku ubiegłego roku. Reguluje ona m.in. kwestie wykonywania zawodu fizjoterapeuty, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej.

 

W ustawie zapisano półroczne vacatio legis - ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja br. Projekt zgłoszony przez grupę posłów PiS zakłada wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy. Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.

 

W związku z tą sprawą przed Sejmem ma się odbyć w piątek manifestacja fizjoterapeutów.

 

Niezrozumiałe powody vacatio legis

 

Lider Nowoczesnej Ryszard Petu mówił na piątkowej konferencji prasowej, że fizjoterapeuci będą protestować przeciwko rozważanemu dwuletniemu wydłużeniu terminu wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. - Pani premier dzisiaj jeździ po Polsce i chwali się ze 100 dni rządów, a problemy są tu i dobrze by było, żeby z nimi tutaj rozmawiać - powiedział Petru.

 

W jego ocenie powody ewentualnego wydłużenia vacatio legis są zupełnie niezrozumiałe. Jeśli wejście w życie ustawy zostanie odłożone - mówił Petru - zawód fizjoterapeuty pozostanie nieuregulowanym, co będzie skutkować tym, że fizjoterapeuta po studiach będzie zmuszony konkurować z tymi, którzy po dwóch tygodniach mogą stać się fizjoterapeutami.

 

Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej i lekarz ortopeda, mówił, że fizjoterapeuci już dzisiaj konkurują z "uzdrowicielami" czy "znachorami". Tymczasem w jego ocenie jest to zawód, który będzie nabierać coraz większego znaczenia w związku ze starzeniem się społeczeństwa oraz coraz bardziej siedzącym trybem życia.

 

Zdaniem Rucińskiego, odroczenie wejścia w życie ustawy może doprowadzić do pogorszenia stanu polskiej fizjoterapii i odpływu wykształconych specjalistów za granicę.

 

Samodzielny zawód medyczny

 

Ustawa stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określa szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód oraz wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. W myśl ustawy wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych. Regulacja przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.

 

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił PAP, że poselski projekt wydłużający termin wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty jest do rozważenia; pomysł jest analizowany, żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły - stwierdził wówczas szef resortu zdrowia.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie