MAEA: Iran generalnie przestrzega umowy nuklearnej

Świat
MAEA: Iran generalnie przestrzega umowy nuklearnej
Siedziba MAEA, fot. IAEA Imagebank/Flickr.com
Siedziba MAEA

Iran na krótko przekroczył limit ciężkiej wody, ustalony w porozumieniu nuklearnym z mocarstwami, które weszło w życie 16 stycznia, ale generalnie wypełnia jego zobowiązania - podała w piątek w poufnym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, monitorująca realizację umowy przez Teheran.

Agencja sprawdziła 17 lutego, że Iran ma zapas 130,9 ton ciężkiej wody. Przekroczył więc limit 130 ton ustanowiony w umowie, lecz wywiezienie w środę poza granice kraju 20 ton sprawiło, że zapas jest poniżej tego limitu.

 

MAEA zaświadczyła, że Iran "nie wzbogaca uranu" w stopniu zakazanym w umowie, ani nie przekroczył umowy, jeśli chodzi o reaktor na ciężką wodę w Araku.

 

Umowa wypełniona

 

Opinia ta pozwala na dalsze wdrażanie porozumienia, a zwłaszcza na kontynuację normalizowania międzynarodowych stosunków gospodarczych z tym naftowym i gazowym potentatem.

 

16 stycznia szef MAEA Yukiya Amano poinformował w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu ubiegłego roku zawarł z szóstką światowych mocarstw, USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami.

 

Tuż po tym oświadczeniu USA i Unia Europejska ogłosiły, że znoszą sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie