Analitycy: w przyszłym tygodniu tańsza benzyna. Diesel bez zmian

Biznes
Analitycy: w przyszłym tygodniu tańsza benzyna. Diesel bez zmian
Polsat News

W przyszłym tygodniu ceny paliw na polskich stacjach powinny nadal spadać, ale wraz ze wzrostem cen ropy na światowych rynkach, później kierowcy będą musieli sięgnąć głębiej do swoich kieszeni - ocenili w piątek analitycy paliwowi E-petrol i BM Reflex.

Eksperci e-petrol prognozują, że "już w marcu możemy pożegnać obecne poziomy cenowe i przyzwyczaić się do nieco wyższych kosztów tankowania". Ich zdaniem będzie to spowodowane drożejąca ropą.

 

"Na razie jednak, przynajmniej dla benzyny 95-oktanowej i autogazu zupełnie realnie wygląda możliwość niewielkiego spadku" - podkreślili.

 

E-petrol zwraca uwagę, że w czwartek średnia hurtowa cena benzyny w polskich rafineriach była najniższa od 7 lat. "Zmiany na rynku międzynarodowym na razie sugerują, że możemy być świadkami stabilizacji, a nawet pewnego wzrostu cen w najbliższych dniach, co może przełożyć się także na segment detaliczny" - dodali.

 

Analitycy prognozują jednak, że w przyszłym tygodniu możliwe są dalsze obniżki cen na stacjach. Szacują, że Pb98 może znaleźć się w przedziale 4,18-4,30 zł/l, a 95-ka będzie kosztować 3,83-3,93 zł/l. Kierowcy mogą raczej nie liczyć na obniżki diesla. Jego cena powinna się wahać między 3,67 i 3,78 zł/l. Z kolei autogaz powinien dalej tanieć do 1,66-1,73 zł/l.

 

Eksperci BM Reflex zwracają uwagę, że w wyniku sukcesywnego spadku cen na stacjach osiągamy nowe minima cenowe.

 

"W porównaniu z rokiem ubiegłym nasze wydatki na paliwa są niższe odpowiednio o: 13 proc. w przypadku Pb95, 20 proc. w przypadku diesla i o 9 proc. w przypadku autogazu. Oznacza to jednocześnie, że za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy obecnie 60 groszy mniej, za litr diesla aż 94 grosze, a za litr LPG - 17 gorszy mniej niż na koniec lutego 2015 roku" - dodano.

 

Zdaniem analityków, analizując bieżące ceny na rynku hurtowym, w przyszłym tygodniu prawdopodobny jest dalszy spadek cen, szczególnie benzyny na stacjach.

 

"W przypadku oleju napędowego skala spadku na stacjach będzie bardziej ograniczona ze względu na spadek marży. Co więcej, jeśli przyszły tydzień rozpoczniemy od podwyżek cen hurtowych, to na części stacji zanotujemy podwyżki. W przypadku LPG obniżki mogą być kontynuowane, ale w coraz mniejszej skali (średnio w kraju do 1 grosza na litrze)" - prognozują analitycy BM Reflex.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie