Szwajcaria: referendum ws. wydalania imigrantów skazanych za przestępstwa. Nawet najmniejsze

Świat
Szwajcaria: referendum ws. wydalania imigrantów skazanych za przestępstwa. Nawet najmniejsze
PAP/EPA/Ennio Leanza

Szwajcarzy będę mieli okazję wypowiedzieć się w niedzielę w referendum na temat kontrowersyjnej propozycji prawicowej partii SVP dotyczącej automatycznego wydalania z kraju cudzoziemców.

Sześć lat temu większością prawie 53 proc. głosów przyjęto bardziej okrojony tekst, zaprezentowany przez Szwajcarską Partię Ludową (SVP; używa ona na terenach francusko- i włoskojęzycznych nazwy Unia Demokratyczna Centrum, UDC). Teraz pod głosowanie poddana jest znacznie dalej idąca inicjatywa.

 

W marcu 2015 roku szwajcarski parlament wprowadził zapis dający sędziom możliwość uniknięcia automatycznego wydalenia skazanych w pewnych przypadkach. Nowa inicjatywa rozszerza znacznie listę przestępstw zagrożonych automatycznym wydaleniem sprawcy.

 

Automatyczne wydalenie nawet za udział w bójce

 

Projekt przewiduje m.in. automatyczne wydalenie każdego obcokrajowca, skazanego w odstępie 10 lat za dwa drobne przestępstwa i wykroczenia jak "lekkie uszkodzenie ciała" czy udział w bójce.

 

SVP przekonuje, że na 10 przestępców w szwajcarskich więzieniach siedmiu to obcokrajowcy. - Cudzoziemcy, którzy popełnili poważne przestępstwa i recydywiści, nie zasługują, by pozostawać na naszej ziemi - podkreślają jej przedstawiciele.

 

Sondaże wskazują na remis zwolenników i przeciwników reformy

 

Propozycja SVP jest powszechnie uważana za sprzeczną z "fundamentalnymi zasadami" demokracji. Inicjatywy nie popiera żadna inna partia w Szwajcarii.

 

Według najnowszego sondażu z 17 lutego głosy wyborców rozkładają się niemal po równo, z lekką przewagą przeciwników (49 proc.) nad zwolennikami (46 proc.) Wynik głosowania jest jednak otwarty, ponieważ liczbę niezdecydowanych szacuje się na 5 proc.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie