Szmit: egzaminy w WORD-ach ważne mimo braku rozporządzeń

Polska
Szmit: egzaminy w WORD-ach ważne mimo braku rozporządzeń
PAP/Tomasz Gzell
Szmit: egzaminy w WORD-ach ważne mimo braku rozporządzeń.

Przeprowadzone w czwartek egzaminy na prawo jazdy są ważne, odpowiednie rozporządzenia zostały wydane, a ich kilkugodzinny brak nie był podstawą, by wstrzymywać sprawdziany - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

- Dzisiaj zostały wydane dwa rozporządzenia, które organizują egzaminy na prawo jazdy. Rozporządzenia weszły w życie z dniem dzisiejszym, a to oznacza, że wszystkie egzaminy, które zostały dzisiaj przeprowadzone - a ogromna większość wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego mimo pewnych wątpliwości prawnych egzaminy przeprowadziła - są ważne i ci wszyscy, którzy zdali te egzaminy, będą mogli występować o dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów - powiedział Szmit.

 

Brak rozporządzenia nie wstrzymuje testów

 

Zaznaczył, że kilkugodzinne utrudnienia nie były podstawa prawną„ do "tego typu zachowań, które niestety niektóre WORD-y dzisiaj spowodowały”. Z powodu braku rozporządzeń niektóre ośrodki nie egzaminowały w czwartek kierowców.

 

Dodał, że "dwa pozostałe rozporządzenia zostaną wydane w najbliższym czasie". Dotyczą one numerów ewidencyjnych ośrodków oraz szkolenia.

 

Pytany o powód niewydania rozporządzeń Szmit odparł, że na ich wydanie "było 18 miesięcy", ale nie weszła w życie ustawa, do której się odnosiły. - My, gdy tylko objęliśmy władzę, stwierdziliśmy jednoznacznie, że fundamentalna ustawa, do której odnoszą się te rozporządzenia (...) niestety nie będzie gotowa, nie została przygotowana na czas przez naszych poprzedników - powiedział.

 

Jak dodał, jedną z pierwszych decyzji nowego parlamentu było przesunięcie wejścia w życie ustawy o rok, co spowodowało, że dokumenty przygotowane pod kątem tej ustawy, "trzeba było od nowa przepracować".

 

Egzaminy są ważne

 

- Ci wszyscy, którzy przystąpili do egzaminów, te wszystkie WORD-y, które dzisiaj przeprowadziły egzaminy, postąpiły zgodnie z prawem, te wszystkie decyzje są ważne - zapewnił wiceminister. Jego zdaniem te ośrodki, które nie przeprowadziły egzaminów, przyczyniła się do niedogodności. - Myślę, że źle się stało - powiedział.

 

Dodał, by kierować się zasadą, iż jeżeli jest jakaś wątpliwość prawna, to powinna być interpretowana na korzyść obywatela. zaznaczył, że ci, którzy pytali, otrzymywali jednoznaczną odpowiedź, że egzaminy należy przeprowadzać.

 

W czwartek w południe MIB wydało komunikat, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego "mogą bez przeszkód przeprowadzać egzaminy państwowe na prawo jazdy". RCL opublikowało już nowe rozporządzenia regulujące zasady przeprowadzania tych egzaminów, a wszystkie egzaminy przeprowadzone do czasu opublikowania nowych rozporządzeń są ważne.

 

- Przyczyną opóźnienia w wydaniu rozporządzeń była konieczność dwukrotnego dostosowania projektów rozporządzeń do zmian wprowadzających system CEPIK 2.0, a następnie do zmian przesuwających wejście w życie przepisów wprowadzających CEPIK 2.0. na przełomie 2015 i 2016 r. Konieczne było przeprowadzenie po raz kolejny wymaganych uzgodnień międzyresortowych. Dodatkowo rozporządzenia wymagały uzyskania kontrasygnaty MSWiA i MON - oświadczyło MIB.

 

PAP

wjk/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze