Symulator starości. Studenci w Szczecinie mogą poczuć, co to znaczy być seniorem

Polska
Symulator starości. Studenci w Szczecinie mogą poczuć, co to znaczy być seniorem
Polsat News

Dzięki temu wynalazkowi studenci pracy socjalnej na Uniwersytecie Szczecińskim na własnej skórze mogą przekonać się, jak czują się seniorzy. Symulator, czyli specjalny kombinezon, ogranicza ruchy, obciąża kręgosłup, a także imituje choroby oczu, np. jaskrę. Każdy jego element pozwala odczuć jedną z wielu dolegliwości, na które mogą cierpieć osoby w podeszłym wieku.

Skafander geriatryczny waży 30 kg. Składa się z kamizelki obciążającej kręgosłup, ściągaczy ograniczających ruchy i specjalnych okularów imitujących zaćmę czy jaskrę. Można przekonać się, co to znaczy mieć Chorobę Parkinsona lub np. włożyć ortezy, które znacznie zmniejszają kąt wyprostowania łokci i kolan. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć spowolnienie ruchów seniorów. 

 

- Jak ktoś założy okulary, to ma poczucie jakby miał te 80-90 lat - wyjaśniła dziekan Wydziału Humanistycznego USz, dr hab. Barbara Kromolicka.

 

Pierwszy symulator opracowali Amerykanie. Urządzenie, z którego mogą korzystać studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, będzie wykorzystywane do zajęć, które pomogą im zrozumieć starszych ludzi, a w efekcie właściwie z nimi postępować.

 

Polsat News

wjk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie