Protest MSZ Rosji w związku ze zniknięciem tablicy z pomnika w Sławnie

Świat
Protest MSZ Rosji w związku ze zniknięciem tablicy z pomnika w Sławnie
Wikimedia Commons/Promocjasławno/CC BY-SA 3.0

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa poinformowała w czwartek, że jej resort przekazał ambasador Polski w Moskwie Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz stanowczy protest w związku ze zniknięciem tablicy z pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Sławnie.

Na cotygodniowym briefingu Zacharowa oświadczyła, że w Polsce trwa "systematyczne bezczeszczenie rosyjskich obiektów memorialnych związanych z okresem II wojny światowej".

 

Według rzeczniczki w nocy z 19 na 20 lutego z pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Sławnie (Zachodniopomorskie) została zerwana tablica, a wcześniej z monumentu zniknęła pięcioramienna gwiazda.

 

- W związku z tym aktem wandalizmu 25 lutego, w MSZ Rosji przekazano ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej (Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz - przyp. red.) zdecydowany protest - powiedziała Zacharowa. Poinformowała również, że strona rosyjska zażądała ukarania sprawców.

 

Radzieccy i polscy żołnierze

 

- Szczególnie odrażające jest to, że wszyscy, w tym media, które piszą na ten temat, ignorują fakt, że w walkach o Sławno w 1945 zginęli zarówno żołnierze radzieccy, jak i polscy - oznajmiła przedstawicielka MSZ Rosji.

 

Jak podały "Dziennik Bałtycki" i "Głos Koszaliński", w nocy z 19 na 20 lutego z pomnika skradziono granitową tablicę. Inskrypcja na niej głosiła: "Chwała bohaterom - żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walkach z hitlerowskim najeźdźcą. Mieszkańcy ziemi sławieńskiej". Sprawę bada policja.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze