Fiskus w styczniu zebrał o 2 mld zł więcej niż planował

Biznes
Fiskus w styczniu zebrał o 2 mld zł więcej niż planował
PAP/Tomasz Gzell

Minister finansów powiedział w Sejmie, że dochody budżetu były w styczniu o 2 mld zł wyższe od planowanych.

Minister Paweł Szałamacha  zabrał z trybuny sejmowej głos podczas głosowania poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2016 rok.Poinformował posłów m.in., że dochody budżetowe za styczeń 2016 roku były o 2 mld zł wyższe od planowanych.  - Musimy pracować, by to było kontynuowane w kolejnych miesiącach - stwierdził.

 

Dodał, że Polska odzyskała poziom rentowności swoich obligacji sprzed połowy stycznia 2016 roku, kiedy to agencja S&P obniżyła rating naszego kraju.  - To była ciężka praca nad odrobieniem strat, które zostały spowodowane, wszyscy wiedzą, w jaki sposób - zaznaczył minister finansów. Rentowność obligacji wyznacza cenę jaką państwo musi płacić inwestorom za pożyczone od nich pieniądze.

 

Trzy dniu temu resort finansów oszacował, że deficyt budżetu państwa za 2015 rok nie przekroczył 44 mld zł. Według wyliczeń ministerstwa oznacza to, że deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczył 3 proc. PKB. Wcześniej rząd zakładał, że deficyt będzie wynosił  prawie 50 mld zł.

 

Klauzulą w firmy uciekające przed podatkami

 

Minister Finansów poinformował też, że w czwartek komitet stały Rady Ministrów zaakceptował tzw. klauzulę obejścia prawa.  - Mam nadzieję, że będzie jak najszybciej uchwalona przez wysoką izbę  - powiedział.

 

Klauzula ma być narzędziem urzędów skarbowych do walki z firmami unikającymi podatków np. poprzez wyprowadzanie zysków do krajów o mniejszym opodatkowaniu. Jeżeli urzędnik uzna, że taka operacja nie ma sensownego uzasadnienia a jej jedynym celem jest uniknięcie podatku, naliczy go tak, jakby do niej nie doszło.

 

Zgodnie z planem resortu finansów klauzula ma co najmniej utrudnić „sztuczne i niemające uzasadnienia gospodarczego czynności podatnika, za pomocą których próbuje on ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe”.

Paweł Szałamacha mówił też o innych inicjatywach resortu, m.in. o projekcie ustawy o obniżce do 15 proc. stawek CIT dla najmniejszych firm.

 

- Panie marszałku, wysoka izbo, proszę o to, by życzyli mi państwo sukcesu -podsumował.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie