Dla Niemców praca jest ważniejsza niż używanie życia, dzieci i seks

Świat
Dla Niemców praca jest ważniejsza niż używanie życia, dzieci i seks
Pixabay.com/jarmoluk/Public Domain

85 proc. Niemców ocenia, że praca zawodowa jest dla nich bardzo ważna - pisze "Die Zeit", powołując się na badania przeprowadzone przez Ośrodek Naukowy Badań Społecznych (WZB) w Berlinie oraz instytut Infas w Bonn. 55 proc. ankietowanych zadeklarowało, że pracowaliby również wtedy, gdyby nie potrzebowali pieniędzy.

Możliwość "używania życia" za bardzo ważne uznało 82 proc. uczestników ankiety, posiadanie własnych dzieci - 78 proc., a dobry seks - tylko 52 proc.

 

"Niemcy kochają swoją pracę"

 

Większość pracujących jest usatysfakcjonowana wykonywaną pracą. Aż 76 proc. odpowiedziało, że robi to, co zawsze chciało robić. Tylko 3,4 proc. jest niezadowolonych z wykonywanego zawodu - czytamy w "Die Zeit".

 

55 proc. uczestników badania zadeklarowało, że pracowaliby również wtedy, gdyby nie potrzebowali pieniędzy. Tylko 10 proc. jest odmiennego zdania. "Ludzie poszukują dziś w pracy nie tylko pieniędzy i kariery, lecz przed wszystkim bliskości z innymi ludźmi, współpracy i sensu życia" - mówi szefowa WZB Jutta Allmendinger. "Niemcy kochają swoją pracę" - dodaje.

 

Połowa za urzędowym ograniczeniem wysokości zarobków

 

44 proc. ankietowanych opowiedziało się za urzędowym ustaleniem górnego pułapu zarobków. 26 proc. uważa, że nie należy wprowadzać takich ograniczeń.

 

W Niemczech czynnych zawodowo jest obecnie ponad 43 mln osób, co jest wynikiem rekordowym w historii zjednoczonych Niemiec.

"Die Zeit" pisze, że pozytywny stosunek Niemców do pracy sprawia, iż właśnie w tym kraju szansę na realizację miałby pomysł podstawowego wynagrodzenia wypłacanego wszystkim obywatelom niezależnie od tego, czy pracują.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie