CBOS: opinie o wszczęciu przez KE postępowania wobec Polski - podzielone

Polska
CBOS: opinie o wszczęciu przez KE postępowania wobec Polski - podzielone
Polsat News

Opinie na temat zasadności wszczęcia przez Komisję Europejską procedury monitorowania praworządności w Polsce są podzielone; 37 proc. Polaków uważa, że była to decyzja uzasadniona, przeciwnego zdania jest 36 proc. - wynika z sondażu CBOS. 27 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

13 stycznia KE zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak uzasadniał wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące Trybunału Konstytucyjnego nie są obecnie przestrzegane.


Zdania respondentów - jak wskazał CBOS - są podzielone również co do motywów, jakimi decyzja Komisji była podyktowana, jednak częstsze jest przekonanie, że za tą decyzją stała niechęć do PiS i brak dostatecznej wiedzy o sytuacji w Polsce - na tę odpowiedź wskazało 42 proc. badanych. 35 proc. badanych uważa, że decyzja wynikała z troski o praworządność w Polsce i obaw, że została ona naruszona. 23 proc. nie wyraziło zdania.


CBOS zwraca uwagę, że postrzeganie uruchomienia wobec Polski procedury kontroli praworządności jest silnie uwarunkowane orientacją polityczną i światopoglądową badanych: większość potencjalnych wyborców PiS (71 proc.) nie zgadza się z decyzją KE, popiera ją większość elektoratu PO (64 proc.) i Nowoczesnej (80 proc.). Wśród potencjalnych wyborców Kukiz'15 zdania są podzielone: decyzję uważa za uzasadnioną 30 proc. elektoratu, za nieuzasadnioną - 41 proc., nie ma zdania - 29 proc.


81 proc. Polaków popiera obecność Polski w UE


W badaniu poparcie dla obecności Polski w UE zadeklarowało 81 proc. respondentów. Przeciwnikiem przynależności do Wspólnoty jest co dziesiąty badany (10 proc.). Niezdecydowanych w tej kwestii było 9 proc.


Ośrodek podkreśla, że zwolennicy członkostwa Polski w UE zdecydowanie dominują w elektoratach wszystkich ugrupowań, a najbardziej jednoznacznie prounijni są wyborcy Nowoczesnej Ryszarda Petru (98 proc.) i PO (94 proc.); członkostwo popiera 81 proc. potencjalnych wyborców Kukiz'15 i 78 proc. elektoratu PiS.


Co drugi ankietowany (52 proc.) uważa, że członkostwo w UE nie ogranicza zbytnio suwerenności Polski. Przeciwnego zdania jest co trzeci (35 proc.). 13 proc. ankietowanych nie wyraziło opinii.


Rośnie znajomość instytucji unijnych


Jak zauważa Ośrodek, zgodnie z badaniami w ostatnich latach rośnie znajomość instytucji unijnych: Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. O Parlamencie Europejskim słyszało ogółem 93 proc. dorosłych Polaków, z czego większość (59 proc.) przyznaje, że niewiele wie o jego funkcjonowaniu. Sporą wiedzę o Parlamencie Europejskim zadeklarowało 34 proc.


Podobnie jest ze znajomością Komisji Europejskiej: słyszało o niej 92 proc. badanych, w tym blisko jedna trzecia (30 proc.) przyznaje, że ma znaczną wiedzę o funkcjonowaniu tej instytucji.

 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 lutego 2016 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie