Bułgaria: Rozpoczął się proces 14 osób oskarżonych o wspieranie IS
Przed bułgarskim sądem rozpoczął się w czwartek proces 14 osób oskarżonych o wsparcie logistyczne i uprawianie propagandy na rzecz organizacji dżihadystycznej Państwo Islamskie (IS). Grozi im osiem lat więzienia.
Oskarżeni to trzynastu mężczyzn i jedna kobieta, z czego 13 osób to Romowie. Trzy osoby są oskarżone o udzielanie w latach 2013 i 2014 czterem dżihadystom wsparcia logistycznego, w tym zapewnianie transportu, mieszkania, telefonów komórkowych i fałszywych dokumentów.
Wśród osób, które korzystały z takiego wsparcia, jest Francuz bośniackiego pochodzenia, który wielokrotnie przejeżdżał przez Bułgarię samochodem, a który "teraz bierze udział w walkach w Syrii po stronie Państwa islamskiego" - wynika z liczącego 150 stron aktu oskarżenia.
Oskarżeni odpowiadają również przed sądem za wywieszanie czarnych flag i noszenie podkoszulek z symbolami IS oraz publiczne skandowanie dżihadystycznych haseł.
Szefem grupy samozwańczy imam
Ich szef, 40-letni Ahmed Musa Ahmed, samozwańczy imam dzielnicy romskiej w Pazardżiku, już dwukrotnie był skazywany za szerzenie propagandy islamskiej. Według prokuratury Ahmed - chrześcijanin, który przeszedł na islam i skupił wokół siebie w Bułgarii "kilkuset adeptów" - jest uważany za pioniera radykalnego islamu w tym kraju. Według prokuratury to on wprowadził w 2013 r. nakaz noszenie nikabu dla muzułmanek w Bułgarii.
Według prokurator Nedialki Popowej Ahmed Musa Ahmed i jego poplecznicy wzywali bułgarskich muzułmanów, aby "byli przygotowani na wojnę" i rozsyłali w sieci zdjęcia z egzekucji wykonywanych przez IS.
Według adwokata podsądnych jego klienci nie mieli żadnych nielegalnych zamiarów, a symbole przez nich wykorzystywane "są związane z islamem".
Władze w Sofii są szczególnie czujne, jeśli chodzi o penetrację Bułgarii przez ideologię salaficką. Islam w tradycyjnej umiarkowanej postaci wyznaje ok. 13 proc. mieszkańców Bułgarii.
PAP
Czytaj więcej