Zakończono modernizację Teatru Kwadrat w Warszawie

Kultura
Zakończono modernizację Teatru Kwadrat w Warszawie
PAP/Marcin Obara

Nowa sala teatralna, scena kameralna w dawnej wentylatorni i kulisy umożliwiające przechowywanie większej ilości dekoracji - to niektóre z efektów modernizacji stołecznego Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego. Pierwszy spektakl w wyremontowanej siedzibie odbędzie się w czwartek.

Zdaniem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz wyremontowany teatr jest "bardzo nowoczesny i przede wszystkim estetyczny". - To jest kolejna placówka, która zmienia zupełnie swoją scenografię - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Teatrze Kwadrat.

 

- Prace trwały blisko rok. (...) Jeżeli liczyć od samego rozpoczęcia poszukiwania pieniędzy, finansowania, to ok. trzech czy czterech lat pracowaliśmy nad tym, żeby do tego jutrzejszego dnia mogło dojść - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami dyrektor teatru Andrzej Nejman. - Wszystko praktycznie już jest, mamy już ostatnie szlify, sprzątanie i jutro zaczynamy grać - dodał.

 

Sala powiększona o 32 fotele

 

Nejman poinformował, że dzięki remontowi teatru powstał nowy rozkład pomieszczeń. Zaadaptowane zostały stare piwnice, stare schrony, a ich miejsce zajęły garderoby oraz zaplecze sceniczne. Nowa sala teatralna została powiększona o 32 fotele i może pomieścić 400 widzów.

 

- Zaplecze jest tak samo ważne, jak i scena. Cieszymy się wszyscy, że w tak dobrych warunkach będziemy pracować - powiedziała aktorka Katarzyna Glinka. W jej opinii istotną nowością wśród pomieszczeń jest miejsce spotkań dla aktorów. - Będziemy mogli w nim odpoczywać i wspólnie przed przedstawieniami się spotykać - dodała.

 

Z kolei przeniesienie wyjść ewakuacyjnych umożliwiło wykorzystanie przestrzeni po bokach sceny tzw. kieszeni scenicznych. Można w nich teraz przechowywać dekoracje. Zamontowano także wrota, dzięki którym ciężarówki z dekoracjami mogą wjeżdżać bezpośrednio na scenę.

 

W ciągu następnych miesięcy planowane jest dobudowanie windy, dzięki której placówka stanie się również dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo, czy rodziców z małymi dziećmi.

 

Nejman pytany o repertuar, odpowiedział, że teraz zespół teatralny skupiony jest przede wszystkim na tworzeniu przedstawień na scenę kameralną.

 

Pierwszy remont od 1952 r.

 

Siedziba przy ul. Marszałkowskiej 138 nie była remontowana od 1952 r., gdy powstało tam kino-teatr Bajka. W trakcie modernizacji sztuki były wystawiane m.in. w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, w Teatrze Studio, na Wydziale Scenografii ASP oraz w Teatrze Imka.

 

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie