Szczyt UE-Turcja ostatecznie 7 marca

Świat
Szczyt UE-Turcja ostatecznie 7 marca
European Parliament/CC BY-NC-ND 2.0

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformowali, że specjalny szczyt UE-Turcja dotyczący kryzysu migracyjnego i uszczelnienia granic, odbędzie się 7 marca 2016 roku. - Spotkania mają być zorganizowane w formie obiadu roboczego - poinformowało agencję AFP (Agence France Presse) ich źródło w Brukseli.

Na początku lutego unijni przywódcy zgodzili się, że opracowany w ubiegłym roku plan współpracy z Turcją przewidujący przekazanie Ankarze 3 mld euro wparcia w zamian za uszczelnienie granicy z UE pozostaje priorytetem.

 

- Musimy zrobić wszystko, by odniósł sukces - oświadczył 18 lutego br. Tusk. - Dlatego mamy zamiar zorganizować specjalne spotkanie z Turcją na początku marca - dodał. Źródła unijne doprecyzowały wówczas, że ma to być szczyt Turcji z 28 państwami UE.

 

 

Presja ze strony Berlina

 

Na organizacji tego spotkania, mimo że na drugą połowę marca zaplanowany jest regularny szczyt UE, zależało kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

 

Według nieoficjalnych informacji, szefowa niemieckiego rządu, będąca u siebie w kraju pod dużą presją z powodu kryzysu migracyjnego, miała nalegać na to spotkanie, by móc pokazać, że stara się rozwiązać problem napływu uchodźców jeszcze przed zbliżającymi się wyborami władz trzech landów.

 

Twitter.com, polsatnews.pl

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie