Selfie zamiast hasła przy autoryzacji transakcji w internecie

Biznes
Selfie zamiast hasła przy autoryzacji transakcji w internecie
MasterCard

Latem tego roku w kilku krajach ma pojawić się nowy sposób weryfikacji klientów używających kart płatniczych lub kredytowych. Zamiast wpisywania hasła będzie można dokonać autoryzacji za pomocą obrazu twarzy lub odcisku palca.

Nowy system będzie oparty o aplikację na smartfony. W trakcie płatności użytkownik zostanie poproszony o zeskanowanie odcisku swojego palca lub zrobienie sobie zdjęcia. Wiele nowych smartfonów już teraz ma możliwość skanowania odcisków palców. Z kolei w przypadku selfie użytkownik będzie musiał mrugać podczas robienia zdjęcia. W ten sposób nie będzie można "oszukać" programu statycznym zdjęciem "innej" osoby.

 

Firma potwierdziła także, że prowadzi badania nad innymi zabezpieczeniami - chodzi m.in. o monitorowanie rytmu serca, skan tęczówki oraz rozpoznanie głosu.

 

Eksperci firmy Mastercard, która planuje wdrożyć ten system, powiedzieli, że 92 procent użytkowników testujących to rozwiązanie wolało je od tradycyjnych haseł.

 

- Ludzie na całym świecie będą używać powszechnie tej technologii w ciągu 5 lat – stwierdził Ajay Bhalla, odpowiedzialny za rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa w Mastercard.


Firma przewiduje, że nowy sposób autoryzacji zostanie na początku wprowadzony  jedynie w wybranych krajach: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii.

 

wirtualnemedia.pl, CNN

 

ptw/pr/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie