"Rodzice, macie wybór!" Podręcznik MEN ws. edukacji sześciolatków

Polska

Co powinien wiedzieć rodzic sześciolatka przed podjęciem decyzji czy wysłać go do szkoły, jak wygląda rekrutacja do przedszkola i jakie prawa mają rodzice. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik "Rodzice, macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego". Jest on od środy dostępny na stronie internetowej resortu edukacji.

- Wydawało się, że prostszego rozwiązania nie można wymyślić niż te, że to rodzic decyduje, czy jego sześciolatek jest w zerówce, w oddziale przedszkolnym przy szkole, czy też w I klasie. Niestety organizacyjnie okazało się to dosyć skomplikowane dla samorządów - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska prezentując na konferencji prasowej poradnik.

 

- Dlatego, w związku z licznymi pytaniami rodziców, którzy są w różny sposób przymuszani, szantażowani w swoich przedszkolach decyzjami dyrektorów placówek, że nie ma miejsca w przedszkolu, postanowiliśmy zareagować - powiedziała szefowa MEN.

 

W poradniku znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola. Publikacja informuje o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Jest ona dostępna tutaj.

 

Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klas I szkoły podstawowej, odraczania dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, czy ponownego zapisywania dziecka do klasy I i II szkoły podstawowej. Dodatkowo publikacja zawiera zestawienie najważniejszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów resortu edukacji.

 

Zalewska przypomniała, że z myślą o rodzicach dzieci sześcio- i siedmioletnich uruchomione zostały w MEN cztery numery telefonów:


• 22 34 74 595 (sześciolatek w szkole)
• 22 34 74 717 (sześciolatek w przedszkolu)
• 22 34 74 589 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)
• 22 34 74 467 (sześciolatek w przedszkolu, sześciolatek w szkole)


Eksperci resortu są dostępni pod nimi od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.

 

 

Zalewska: w przedszkolach wystarczy miejsc

 

Minister powtórzyła także, że z informacji resortu wynika, że w przedszkolach jest wystarczająca liczba miejsc dla dzieci. Przypomniała, że prawo oświatowe daje samorządom możliwość skorzystania z zasobów przedszkoli niepublicznych.

 

- Nie ma możliwości powiedzenia rodzicowi, który ma sześciolatka, że nie będzie kontynuował swojej edukacji, bo nie ma miejsca w przedszkolu. Absolutnie jest to niemożliwe. Apeluję do rodziców: nie dajcie sobie tego wmówić, składajcie deklaracje (o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej w tej samej placówce - red.) - powiedziała Zalewska.

 

Marzec i kwiecień to czas, kiedy samorządy przeprowadzają rekrutacje do przedszkoli i zapisy do klas I szkół podstawowych; harmonogram ich jest indywidualną decyzją każdego samorządu.

 

List do dyrektorów szkół i przedszkoli

 

Według mediów, po wejściu w życie uchwalonej w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków, część samorządów - w obliczu braku miejsc w przedszkolach - zapowiedziała, że sześciolatki na ich terenie pójdą do zerówek nie w przedszkolach, ale w szkołach.

 

Minister edukacji wystosowała w tej sprawie specjalne listy do samorządów oraz dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych przypominając im, że nie można bez zgody rodziców administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego oraz, że to rodzice decydują czy 6-latek ma chodzić do "zerówki" w przedszkolu czy w oddziale przedszkolnym w szkole.

 

Zgodnie z uchwaloną w grudniu ub.r. nowelizacją ustawy o systemie oświaty od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Zgodnie z nowelizacją dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

 

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego.  Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

 

PAP, fot: PAP/Leszek Szymański

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie