Popularny lek spowodował wady wrodzone u noworodków we Francji

Świat
Popularny lek spowodował wady wrodzone u noworodków we Francji
sabianmaggy/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Stosowany na epilepsję środek spowodował wady wrodzone ok. 450 nowonarodzonych dzieci - wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez francuski resort zdrowia. Chodzi o walproinian sodu który pokonuje barierę krew-mózg, przedostaje się także do łożyska i do pokarmu kobiecego.

Raport francuskiego resortu zdrowia zakłada, że w całym kraju w latach 2006-2014 ok. 425-450 dzieci urodziło się z wadami wrodzonymi z powodu ekspozycji na szkodliwe działanie walproinianu sodu.

 

Dane dotyczące liczby noworodków z wadami wrodzonymi są szacunkowe, ponieważ autorzy raportu przeliczyli je na podstawie  dokładnych informacji pochodzących z regionu administracyjnego Rodan-Alpy.

 

Działanie walproinianu jest opisane w ulotce leku, a w zeszłym roku pojawił się raport, według którego zaleceń tego leku nie powinno się przepisywać kobietom w wieku rozrodczym. Mimo to przyszłe matki nadal zażywają go w ciąży. Dlatego francuski resort ogłosił, że odpowiednie informacje pojawią się teraz także na opakowaniach specyfiku.

 

thelocal.fr

pr/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie