FIFA: Niższe kary dla Blattera i Platiniego. Nikt nie jest zadowolony

Sport
FIFA: Niższe kary dla Blattera i Platiniego. Nikt nie jest zadowolony
Reuters

Komisja Odwoławcza Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) zmniejszyła okresy dyskwalifikacji Michela Platiniego oraz Josepha Blattera z ośmiu do sześciu lat. Podejrzanych o korupcję Francuza i Szwajcara wykluczono z wszelkiej aktywności piłkarskiej. Komisja nie przychyliła się ani do wniosków działaczy o anulowanie kary, ani Komisji Etyki, która domagała się dożywotniej dyskwalifikacji.

Tym samym Komisja nie przychyliła się ani do wniosków działaczy o anulowanie kary, ani do rekomendacji Komisji Etyki, która domagała się dożywotniej dyskwalifikacji zarówno dla 60-letniego szefa Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), jak i dla o prawie 20 lat starszego prezydenta FIFA. Platini i Blatter zapowiadali już wcześniej, że w razie niekorzystnego wyroku Komisji Odwoławczej zwrócą się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS).

 

Okoliczności łagodzące

 

"Zgadzając się z argumentacją (pierwszej instancji), Komisja Etyki oceniła, że nie wzięto pod uwagę istotnych okoliczności łagodzących. Komisja oceniła, że pan Platini i pan Blatter swoim działaniem oddali duże zasługi FIFA, UEFA oraz całemu światu futbolu. Zasługują na to, aby docenić ich wkład, co stanowi okoliczność łagodzącą" - uzasadniono w oświadczeniu opublikowanym w serwisie fifa.com.

 

Argumentowano, że obaj działacze naruszyli artykuły kodeksu FIFA, mówiące o ogólnych regułach zachowania, lojalności, konflikcie interesów oraz oferowaniu i przyjmowaniu korzyści finansowych i materialnych. Właśnie na te cztery artykuły powołała się w grudniu Komisja Etyki. Zapewniono jednak, że nie można udowodnić Platiniemu i Blatterowi korupcji, w związku z czym nie wchodzi w grę dożywotnia dyskwalifikacja.

 

Dodatkowo Francuz będzie musiał zapłacić 80 tysięcy franków szwajcarskich (ok. 322 tys. zł), a grzywna Szwajcara wynosi 50 tys. franków (201 tys. zł).

 

Platini: zarzuty są bezzasadne i surrealistyczne

 

- To polityczna decyzja Komisji Odwoławczej, obraźliwa i hańbiąca. Zarzuty przeciwko mnie są bezzasadne i surrealistyczne, biorąc pod uwagę wszystkie wyjaśnienia, jakie złożyłem podczas przesłuchania. To przejaw nieznośnej arogancji, cynizmu i samowoli. Skorzystam ze wszystkich możliwości apelacji, począwszy od CAS, by doprowadzić tę walkę do końca i dowieść swojej niewinności - powiedział Platini.

 

Z wyrokiem nie zgodził się również Blatter.

 

- Jestem rozczarowany Komisją. Oczywiście zwrócę się do CAS - zapowiedział prezydent FIFA, którego następca zostanie wybrany w piątek w Zurychu.

 

Kary na działaczy nałożono w grudniu, w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich z FIFA na konto Platiniego w 2011 roku. Obaj działacze utrzymują, że to wynagrodzenie za pracę, którą Francuz wykonał dla światowej federacji dekadę wcześniej, a umowa była ustna. Komisja Etyki uznała te tłumaczenia za "mało przekonujące" i zawiesiła ich na osiem lat.

 

Przeciwko Blatterowi, który za niespełna miesiąc skończy 80 lat, toczy się też postępowanie szwajcarskiej prokuratury. Platini jest w nim "kimś pomiędzy świadkiem a podejrzanym".

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie