Tanie parkowanie w Gdańsku. Plaga rubli w parkometrach

Polska
Tanie parkowanie w Gdańsku. Plaga rubli w parkometrach
Polsat News

W parkometrach w Gdańsku zamiast złotówek znajdowane są rosyjskie ruble. Automaty przyjmują monety dwurublowe i rozliczają czas parkowania, jaki można opłacić polską jednozłotówką. Dwa ruble są warte 10 groszy i pozwalają nieuczciwym kierowcom sporo zaoszczędzić. Zła wiadomość dla nich jest taka, że wkrótce parkometry zostaną wymienione i nie będą już przyjmować obcej waluty.

Dwa ruble są podobne do jednozłotówki wagą i rozmiarami, ale znacznie różnią się wartością. - Według tabeli kursowej Narodowego Banku Polskiego wartość rubla to około 5 groszy. Wartość dwóch rubli wynosi zatem 10 groszy – poinformowała Polsat News Bożena Wis z NBP.

 

Rublem dziesięć razy taniej

 

Dzięki temu za parkowanie przez 20 minut oszuści płacą nie 3 zł, a zaledwie 30 groszy. Parkowanie za ruble jest więc dziesięć razy tańsze.

 

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zebrał do tej pory około dwustu takich monet. Jak podała rzecznik zarządu Katarzyna Kaczmarek, monety są zbierane i wymieniane, kiedy zbierze się ich większa ilość. - Na tym nasza rola się kończy - dodała Katarzyna Kaczmarek.

 

Informację o tanim parkowaniu podały ogólnorosyjskie media. Dlatego urzędnicy uważają, że za proceder odpowiedzialni są turyści ze wschodu.

 

Nowe automaty ograniczą płatność bilonem

 

Dyrekcja ZDiZ poinformowała, że planowany jest przetarg na nowe parkometry. Zmiana nie będzie spowodowana tym, że automaty przyjmują ruble. W nowych urządzeniach podstawą płatności ma być karta płatnicza, aby ograniczyć płatność bilonem. Obsługa płatności gotówkowych, np. liczenie bilonu, stwarza dodatkowe koszty.

 

Polsat News, radiogdansk.pl

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie