Rusza kampania informacyjna o walce z depresją u dzieci i młodzieży

Technologie
Rusza kampania informacyjna o walce z depresją u dzieci i młodzieży
twarzedepresji.pl

We wtorek w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją rozpoczęła się druga kampania edukacyjna "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Wskazuje ona na problem depresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W naszym kraju na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na depresję leczy się w naszym kraju prawie 8 tys. dzieci i młodzieży. Podejrzewa się jednak, że choruje więcej z nich, bo część dzieci się nie leczy.

 

177 samobójstw dzieci


Z danych policji wynika, że w ubiegłym roku 177 dzieci popełniło samobójstwo -  jedno z nich miało mniej niż 9 lat. 15 z nich to dzieci w wieku od 10 do 14 lat, a aż 161 to nastolatki w wieku od 15 do 19 lat. Dwa lata temu prawie 600 dzieci i młodzieży próbowało odebrać sobie życie. To najgorsze statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci w powojennej historii Polski.

 

- Na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem choruje coraz więcej nastolatków. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, tzw. dołami i burzami hormonów - powiedział wykładowca Uniwersytetu SWPS, Michał Pozdał.

 

Brak jednostki chorobowej


Eksperci zwracają uwagę, że nie istnieje taka jednostka chorobowa jak "depresja dziecięca". Dlatego u wielu dzieci nie stawia się takiej diagnozy. Są jednak podstawy, aby przypuszczać, że depresja dotyka nawet co trzeciego nastolatka. Dwukrotnie częściej chorują na depresję dziewczynki.


Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, wzrasta drażliwość. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD.

 

Lęk przed szkołą


Kolejne "nietypowe" objawy depresji, które występują u dzieci, to zaburzenia koncentracji uwagi i trudności z zapamiętywaniem. To powoduje, że opuszczają się w nauce, przestają odrabiać lekcje i unikają chodzenia do szkoły. W skrajnych przypadkach nie chcą nawet wyjść z pokoju, bo towarzyszy im silny lęk. Z kolei lęk i napięcia mogą wywołać pobudzenie psychoruchowe. Dziecko wierci się na krześle, nie może usiedzieć w jednym miejscu i myśli tylko o tym, żeby uciec do swojego pokoju lub gdzieś, gdzie poczuje się bezpieczne. Zamyka się w czterech ścianach i czasami jedynym jego "przyjacielem" pozostaje komputer.

 

Według organizatorów kampanii w Polsce brakuje około dwustu psychiatrów dziecięcych.


Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji. Fundacja Dzieci Niczyje oraz Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.


Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej twarzedepresji.pl.

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze