Regiony w Grecji i Hiszpanii uzgodniły przeniesienie tysiąca migrantów. Imigranci trafią na hiszpańską wyspę Leros

Świat
Regiony w Grecji i Hiszpanii uzgodniły przeniesienie tysiąca migrantów. Imigranci trafią na hiszpańską wyspę Leros
PAP/EPA/Georgi Licovski

Władze greckiego regionu Wyspy Egejskie Południowe poinformowały, że porozumiały się z Walencją w sprawie przetransportowania do tego regionu Hiszpanii tysiąc migrantów. Pozwoli to obejść powolny i nieefektywny mechanizm relokacji zarządzony przez UE.

Greckie wyspy na Morzu Śródziemnym zostały bardzo ciężko dotknięte kryzysem migracyjnym; w ubiegłym roku dotarło tam ponad 800 tysięcy osób starających się o azyl, a od początku bieżącego roku notuje się przyjazd ok. 4 tys. nowych osób dziennie.

 

Przetransportowani na wyspę Leros

 

Umowę zawarto z przedstawicielami władz Walencji obecnie przebywającymi w Grecji. Migranci mają zostać przetransportowani wyczarterowanym promem z wyspy Leros do Hiszpanii - podano w oświadczeniu.

 

Władze obu regionów oceniły, że osiągnięte przez nie porozumienie "to sygnał, że kwestię uchodźców w Europie da się opanować przy ludzkim i oświeconym podejściu".

 

Komisja Europejska broni swojego planu polegającego na rozmieszczeniu w krajach UE 160 tys. uchodźców w ciągu dwóch lat, choć przyznaje, że program nadal nie funkcjonuje właściwie. Jak poinformował 10 lutego komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos, od uruchomienia programu w październiku ubiegłego roku udało się przemieścić jedynie 497 uchodźców, którzy dotarli do Włoch i Grecji.

 

PAP

wjk/am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze