Protest Grecji przeciwko spotkaniu w Wiedniu w sprawie migracji

Świat
Protest Grecji przeciwko spotkaniu w Wiedniu w sprawie migracji
PAP/EPA/Georgi Licovski

Grecja złożyła formalny protest w związku z decyzją władz Austrii o zwołaniu spotkania krajów bałkańskiego szlaku migracyjnego, ale bez udziału przedstawicieli Aten. Inicjatywa Austrii zaniepokoiła także Komisję Europejską. Wiedeń odrzuca krytykę Aten.

Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner zaprosiła na środę na spotkanie koordynacyjne w kwestii migracji szefów MSW i spraw zagranicznych państw bałkańskiego szlaku - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Kosowa, Chorwacji, Macedonii, Czarnogóry, Serbii i Słowenii. Spotkanie ma poprzedzać posiedzenie unijnych szefów MSW przewidziane na czwartek w Brukseli.

 

Krok Wiednia uznano za nieprzyjazny - ogłosiło we wtorek greckie MSZ. Protest przekazano na ręce austriackiego ambasadora w Atenach, który został wezwany w poniedziałek do greckiego MSZ. "Takim jednostronnym i nieprzyjaznym zachowaniem usiłuje się, pod nieobecność Grecji, podejmować decyzje dotyczące bezpośrednio granic Grecji" - napisano w komunikacie greckiego resortu dyplomacji.

 

Zwołanie spotkania "antyeuropejskie"

 

Grecki minister ds. polityki imigracyjnej Jannis Muzalas ocenił, że zwołanie spotkania jest antyeuropejskie i narusza decyzje podjęte przez UE. - To rani Europę i obciąża nasz kraj w sposób, na jaki on nie zasługuje. Bałkański szlak był korytarzem humanitarnym. Mógłby być zamknięty po konsultacjach, a nie przez nastawianie jednego kraju przeciwko drugiemu - oznajmił w telewizji Skai TV.

 

Rząd Austrii odrzucił grecką krytykę, podkreślając, że nie będzie to pierwsze spotkanie w tym formacie, bez Grecji. - To sztywny format - powiedział rzecznik austriackiego MSW Karl-Heinz Grundboeck. AFP dodaje, że analogiczne stanowisko zajął austriacki resort spraw zagranicznych.

 

Komisja Europejska apeluje o współpracę

 

Komisja Europejska dała wyraz zaniepokojeniu inicjatywą Austrii i zaapelowała we wtorek o współpracę wszystkich krajów na tzw. szlaku bałkańskim, którym migranci i uchodźcy przedostają się do UE.

 

- Wiemy o tym, że takie spotkanie ma się odbyć. Komisja nie będzie w nim uczestniczyć. Chcielibyśmy, aby wszystkie kraje na tzw. szlaku bałkańskim działały wspólnie - powiedziała rzeczniczka KE Natasha Bertaud. - Jesteśmy zaniepokojeni, że niektóre kraje podejmują działania, wychodzące poza uzgodnienia dotyczące współpracy krajów na tzw. szlaku bałkańskim. Chcielibyśmy, aby kraje te działały razem a nie przeciwko sobie. Nadal pracujemy na rzecz europejskiego rozwiązania dla kryzysu uchodźczego - dodała.

 

Po południu wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos oraz holenderski sekretarz stanu ds. migracji Klaas Dijkhoff, którego kraj pełni obecnie przewodnictwo w Unii. - Rozumiemy, pod jaką presją są niektóre kraje. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją wzdłuż szlaku bałkańskiego i groźbą wybuchu kryzysu humanitarnego w niektórych krajach, a szczególnie w Grecji - podkreślili Awramopulos i Dijkhoff.

 

Zaapelowali do wszystkich krajów regionu o przygotowanie planów, które pozwolą im zmierzyć się z ewentualnym kryzysem humanitarnym, w tym planów zapewnienia wystarczającej liczby miejsc dla uchodźców. Komisja Europejska koordynuje przygotowanie takich planów kryzysowych i oferuje wsparcie.

 

- Wszystkie kraje członkowskie powinny działać w duchu solidarności i odpowiedzialności, szczególnie w czasach, gdy jedność i wspólne rozwiązania są tak potrzebne - podkreślili komisarz i holenderski wiceminister.

 

W Austrii od piątku obowiązuje limit liczby osób przekraczających granicę. Wynosi on 80 przybyszów dziennie, a 3,2 tys. tranzytem.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie