Polski oficer oskarżony o szpiegostwo. W kwietniu ruszy jego proces

Polska
Polski oficer oskarżony o szpiegostwo. W kwietniu ruszy jego proces
Polsat News

Chodzi o podpułkownika zatrzymanego jesienią 2014 roku. Wojskowa prokuratura postawiła mu zarzut dotyczy udziału w obcym wywiadzie oraz przekazywania informacji mogących wyrządzić szkodę Polsce. Grozi za to od 3 do 15 lat więzienia.

Jesienią 2014 roku zatrzymano dwie osoby podejrzewane o szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu: cywila Stanisława Sz. o obywatelstwie polskim i rosyjskim oraz podpułkownika Zbigniewa J. z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Obaj zostali wówczas aresztowani. Prawdopodobnie chodzi o szpiegostwo na rzecz wywiadu rosyjskiego.


Wojskowa prokuratura oficjalnie nie informuje o treści postępowania. Cała sprawa objęta jest klauzulą "ściśle tajne".  - Sprawa będzie odbywała się w trybie niejawnym - powiedział rzecznik prasowy sądu podpułkownik Tomasz Krajewski.

 

Jednocześnie wciąż toczy się śledztwo przeciwko Stanisławowi Sz. - prawnikowi z podwójnym obywatelstwem, który miał działać na rzecz Rosji. Wobec Sz. areszt i śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie zostało przedłużone do 14 maja. Cywil ma zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu, za co kara wynosi od roku do 10 lat więzienia.

 

- Sprawy wojskowego i cywila łączą się, ale związek nie polega na tym, że ze sobą współdziałali - mówił wcześniej prokurator generalny Andrzej Seremet.

 

Szpiegostwo na rzecz Rosji

 

Po aresztowaniu wojskowego, który pracował w MON, posłowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych podawali, że sprawa dotyczy współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Zatrzymanie zostało przeprowadzone przez ABW; w akcji w MON wzięli udział żołnierze Żandarmerii Wojskowej, a podstawą były materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

 

Najgłośniejszą po 1989 roku, a zakończoną w sądzie aferą szpiegowską ze służbami specjalnymi b. ZSRR była sprawa Marka Zielińskiego (majora MSW z lat 80.), który w latach 1981-93 współpracował z wywiadem wojskowym ZSRR, a potem Rosji. Zatrzymał go w 1993 roku w Warszawie Urząd Ochrony Państwa podczas wręczania materiałów szpiegowskich attaché wojskowemu ambasady Rosji . W 1994 r. Zielińskiego skazano na 9 lat więzienia.

 

Po 2000 roku skazano trzech b. oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych, ujętych w 1999 roku przez UOP za szpiegostwo na rzecz ZSRR na przełomie lat 80. i 90.Dostali wyroki 3 i 4 lat więzienia. W 2005 roku skazano na 3 lata więzienia innego oficera WSI podporucznika Wojciecha S., uznanego za winnego szpiegostwa na rzecz Rosji.

 

PAP

 

ptw/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie