Małopolski program antysmogowy nie dostał 20 mln zł dotacji

Polska
Małopolski program antysmogowy nie dostał 20 mln zł dotacji
Polsat News

Małopolska chce walczyć ze smogiem, miał w tej walce pomagać program antysmogowy LIFE, ale jego uruchomienie zostało zagrożone. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przyznał Małopolsce, wbrew wcześniejszym deklaracjom, 20 mln zł na program. W tym samym dniu NFOŚiGW zawarł ugodę z fundacją Lux Veritatis, która otrzyma 26 mln zł odszkodowania wraz z odsetkami.

Program LIFE ma wesprzeć działania Małopolski z walką z zanieczyszczeniami powietrza. W jego ramach działać mają np.  ekodoradcy zatrudnieni w 37 gminach, które są partnerami programu. Mają oni m.in. przekonywać mieszkańców regionu do wymiany pieców węglowych i zastąpienia ich czystszymi  źródłami ogrzewania.

 

"Nie ma żadnych przesłanek merytorycznych"

 

- Nie rozumiemy decyzji NFOŚiGW tym bardziej, że nie ma żadnych przesłanek merytorycznych stojących za tą decyzją. Nie spodziewaliśmy się, że jest jakiekolwiek zagrożenie dla realizacji projektu - komentował marszałek województwa Jacek Krupa. - Projekt województwa małopolskiego został uznany przez Komisję Europejską za najlepszy ze wszystkich zgłoszonych 39 projektów zintegrowanych i otrzymał najwyższą ocenę - przypomniał marszałek.


Urząd Marszałkowski alarmuje, ze po decyzji NFOŚiGW może stracić 42 mln zł dotacji z Unii Europejskiej. Pozostał miesiąc, by zebrać brakujące 20 mln zł. Urząd Marszałkowski rozpoczął starania o pozyskanie tych pieniędzy, ale nie jest pewien czy mu się to uda.

 

Marszałek Krupa: Jesteśmy zdeterminowani

 

- Już po pierwszych sygnałach o możliwym wstrzymaniu dofinansowania z NFOŚiGW rozpoczęliśmy rozmowy z partnerami, by zwiększyli swoje zaangażowanie w ten program - powiedział polsatnews.pl Krupa. Zwiększenie zaangażowania oznaczałoby czterokrotny wzrost wydatków gmin przeznaczonych rocznie na to przedsięwzięcie. Krupa przyznał, że 20 gmin z 37 uczestniczących w LIFE już zadeklarowało gotowość wydania większych pieniędzy (ok. 40 tys. rocznie)


Zapewnił, że bez względu na to, ile uda się zgromadzić pieniędzy, program ruszy. - Jesteśmy zdeterminowani - podkreślił w rozmowie z polsatnews.pl. Wyraził jednak obawę, że konieczne będzie ograniczenia działań programu o 20, 30 proc.


Marszałek Krupa przypomniał, że Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza i brak polityki ograniczenia niskiej emisji. Polsce grozi kara nawet w wysokości 4 mld euro.  - Wycofanie się NFOŚiGW z finansowania programu, który został uznany przez Komisję Europejską za najlepszy ze wszystkich zgłoszonych 39 projektów zintegrowanych i przeznaczenie pieniędzy na inne cele, to jaki to może być sygnał? - pytał retorycznie marszałek Krupa.

 

"Możemy dać Wam pożyczkę"


Jacek Krupa napisał na Twitterze:  "Przed nami perspektywa kar ze strony @EU_Commission za zanieczyszczone powietrze" oraz "NFOŚ-możemy dać Wam pożyczkę na @LIFE_Programme, o dotacji zapomnijcie. Składając wniosek o @LIFE_Programme była inna wersja".

 

<blockquoteclass="twitter-tweet" data-lang="pl">

NFOŚ-możemy dać Wam pożyczkę na @LIFE_Programme, o dotacji zapomnijcie. Składając wniosek o @LIFE_Programme była inna wersja.

— Jacek Krupa (@JkKrupa) luty 23, 2016 <scriptasyncsrc="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8">

 

Do sprawy odniósł się także małopolski poseł Marek Sowa. Na Twitterze stwierdził, że Małopolska nie dostała pieniędzy na likwidację niskiej emisji, a pieniądze dostał o. Tadeusz Rydzyk. "A my trujemy się dalej" - napisał poseł Sowa. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w sprawie dofinansowania programu antysmogowego LIFE wydał oświadczenie:


"Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaleciła Zarządowi NFOŚiGW przyznanie preferencyjnej pożyczki na ten projekt. W związku z upowszechnianymi w mediach, nieprawdziwymi doniesieniami, jakoby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odmówił wsparcia finansowego dla projektu Program LIFE – »Małopolska w zdrowej atmosferze«, Zarząd NFOŚiGW informuje: Podczas posiedzenia Rady Nadzorczej NFOŚiGW, które odbyło się w piątek 19 lutego 2016 roku, Rada Nadzorcza nie podjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie (w formie bezzwrotnej dotacji) przedsięwzięcia o nazwie »Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze«, które jest realizowane przez Województwo Małopolskie. Decyzja ta w żadnym razie nie oznacza jednak odmowy wsparcia finansowego dla wspomnianego projektu. Rada Nadzorcza NFOŚiGW zaleciła bowiem Zarządowi ponowne rozpatrzenie wniosku pod kątem ewentualnego udzielenia wnioskodawcy dofinansowania w formie preferencyjnej, czyli nisko oprocentowanej pożyczki. Kwestia ta będzie procedowana przez Zarząd NFOŚiGW."


Stanowisko w sprawie zajął także Małopolski Urząd Marszałkowski:

 

"Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej »Wsparcie Programu LIFE« obowiązujący w 2015 r. przewidywał dofinansowanie dla projektów LIFE w formie dotacji w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Co więcej zgodnie z pkt 7.2 ppkt 1) i 5) oraz pkt 7.2 ppkt 1) lit. d) ww. programu priorytetowego NFOŚiGW pożyczka mogła stanowić tylko uzupełnienie dotacji – możliwe było uzyskanie dodatkowych 5% pożyczki do 30% dotacji. Na tych zasadach oparła się konstrukcja budżetu projektu i zaplanowane zadania. Obecne tłumaczenie NFOŚiGW świadczy więc o braku znajomości własnych regulaminów i zasad dofinansowywania przedsięwzięć".

 

 

 

 

 

 

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie