"Jestem zdeterminowany by zamknąć to więzienie". Obama przedstawił nową inicjatywę zamknięcia Guantanamo

Świat
"Jestem zdeterminowany by zamknąć to więzienie". Obama przedstawił nową inicjatywę zamknięcia Guantanamo
PAP/EPA/Shawn Thew

Prezydent Barack Obama przedłożył we wtorek Kongresowi plan zamknięcia owianego złą sławą więzienia w Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymywane są osoby podejrzane o terroryzm. Republikanie w Kongresie blokowali dotąd wszelkie próby przeniesienia ich do USA.- Jestem absolutnie zdeterminowany, by zamknąć to więzienie - powiedział Obama w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu.

- Nie chcę zostawiać tego problemu mojemu następcy, ktokolwiek nim będzie – wyjaśnił prezydent USA.


Przygotowany przez Pentagon plan zakłada przeniesienie do więzień federalnych w USA ponad 50 więźniów, uważanych za najbardziej niebezpiecznych spośród 91 wciąż przetrzymywanych w Guantanamo. Pozostali, którzy zdaniem amerykańskich władz nie stanowią zagrożenia dla USA, mieliby zostać odesłani do państw trzecich.


Obama argumentował, że pozwoli to na "zakończenie propagandy" stosowanej przez terrorystów, którzy wykorzystują istnienie więzienia w Guantanamo jako "narzędzia do rekrutacji" oraz pozwoli "zaoszczędzić pieniądze amerykańskich podatników". Pentagon oszacował, że wdrożenie planu umożliwi zaoszczędzenie rocznie 85 mln dolarów.


Obietnica z kampanii


Prezydent obiecał już podczas kampanii wyborczej siedem lat temu, że zamknie krytykowane przez obrońców praw człowieka i państwa europejskie więzienie w Guantanamo.


Administracja amerykańska tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres co roku blokuje postawienie więźniów przed sądami federalnymi w USA.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze