Gorylica przyszła na świat w brytyjskim zoo. Pomógł ginekolog

Technologie
Gorylica przyszła na świat w brytyjskim zoo. Pomógł ginekolog
PAP/EPA/Bristol Zoo

To pierwszy poród cesarski wśród zagrożonego gatunku goryli nizinnych do którego doszło w zoo. Operację wykonał ginekolog z pobliskiego szpitala, którego władze ogrodu w Bristolu pilnie poprosiły o pomoc, bo życie matki i płodu było zagrożone.

David Cahill, ginekolog ze szpitala w Bristolu, jest specjalistą od wykonywania cięć cesarskich. Pomógł w przyjściu na świat setkom dzieci. Lekarz nigdy wcześniej nie przeprowadził jednak zabiegu takiego jak w zoo. Weterynarze na szybko przedstawili mu zarys fizjonomii gorylicy. Poradził sobie z zadaniem bardzo dobrze.


Mała gorylica po porodzie ważyła nieco ponad kilogram. Tuż po narodzinach potrzebowała pomocy w złapaniu pierwszego oddechu. Jej matka Kera przed porodem wpadła w stan przedrzucawkowy i stąd decyzja władz zoo o wykonaniu cięcia cesarskiego.


Cahill po udanej operacji mówił: - Obok tego, że mam swoje własne dzieci, to prawdopodobnie jedno z największych osiągnieć mojego życia i nigdy go nie zapomnę. Odwiedziłem już gorylicę Kerę i  jej dziecko; świetnie było zobaczyć je w dobrej formie.


- To nie była decyzja, którą łatwo było nam podjąć. Stan Kery stawał się trudny i musieliśmy działać szybko, by zapewnić matce i dziecku najlepszą pomoc i zapobiec utracie dziecka - powiedział John Partridge z bristolskiego zoo.

 

Reuters

am/wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie