Kolejne materiały z domu Kiszczaka będą dostępne od 24 lutego

Polska
Kolejne materiały z domu Kiszczaka będą dostępne od 24 lutego
PAP/Jacek Turczyk

Druga partia dokumentów zabezpieczonych w domu Marii Kiszczak będzie udostępniona od środy, 24 lutego - poinformowała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka prasowa IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak. Wśród materiałów są m.in. kserokopie zdjęć, dokumenty dotyczące akcji policji z czerwca 1990 r, a także notatka dotyczące departamentu IV MSW z 1984 roku.

"22 lutego 2016 r. Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN w przedmiocie dowodów rzeczowych, przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej drugą partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak" - napisano w komunikacie.

 

Wskazano, że na polecenie prezesa IPN wymienione materiały, jako podlegające przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej, zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN i poddane archiwizacji.

 

Na liście, pośród 20 pozycji znalazły się m.in. kserokopie zdjęć, na których występują Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek; dokumenty na temat działań policji w czerwcu 1990 r. w związku z odblokowaniem resortu rolnictwa; notatka dotycząca struktury departamentu IV MSW z 25 października 1984 r.

 

"Materiały włączone dzisiaj do zasobu archiwalnego IPN będą udostępniane od 24 lutego br. w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie" - dodano.

 

Jak zaznaczono, po dokonaniu przez prokuratora oględzin kolejnych pakietów ich zawartość będzie w analogiczny sposób przekazywana do archiwum IPN i udostępniana.

 

Lista dokumentów, które trafiły dziś do zasobów archiwalnych:

 

1. Kserokopie dokumentów dotyczących działań Policji w dniach 15-16 czerwca 1990 r. w Mławie związanych z likwidacją blokady drogi E-77 przez protestujących rolników.

 

2. Dokumenty dotyczące działań Policji w dniu 29 czerwca 1990 r. związanych z odblokowaniem siedziby Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

3. Materiały statystyczne MSW dotyczące przestępczości w latach 1976-1985.

 

4. Kserokopia listu Mieczysława Rakowskiego z 7 stycznia 1958 r.

 

5. Kserokopia życiorysu Mirosława Milewskiego datowana na 22 czerwca 1953 r.

 

6. Częściowo wypełniony Zeszyt Pracy WSW należący do Czesława Kiszczaka.

 

7. Kolorowe kserokopie zdjęć, na których występują m.in.: Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek.

 

8. Fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka.

 

9. Różne rękopiśmienne notatki Czesława Kiszczaka.

 

10. Maszynopis książki dotyczącej Czesława Kiszczaka.

 

11. Kopie dokumentów dotyczącej procesu Wacława Komara z 1953 r.

 

12. Kopie dokumentów z wojskowych akt personalnych Czesława Kiszczaka.

 

13. Projekty wystąpień Czesława Kiszczaka przed Trybunałem Stanu.

 

14. Notatka dotycząca struktury departamentu IV MSW z 25 października 1984 r.

 

15. Projekty wystąpień Czesława Kiszczaka przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie wprowadzenia stanu wojennego.

 

16. Maszynopisy wspomnień gen. Józefa Kuropieski.

 

17. Materiały do przygotowywanej przez Czesława Broniarka biografii Czesława Kiszczaka.

 

18. Uwagi do zmian ustaw o kombatantach oraz o Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

 

19. Notatka zawierająca ocenę sytuacji politycznej w końcu 1980 r.

 

20. Ocena komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy.

 

"Jednocześnie prokurator IPN postanowił zwrócić Marii Kiszczak korespondencję z lat 1998-2000 z różnymi instytucjami dotyczącą represji niemieckich wobec Edwarda Jabłonki" - napisano w komunikacie.

 

Pierwsze materiały już udostępnione

 

W poniedziałek IPN udostępnił w czytelni akt Instytutu przy ul. Kłobuckiej w Warszawie pierwszy pakiet dokumentów zabezpieczony w domu Kiszczaka. Są to teczka personalna i teczka pracy z lat 1970-1976 TW "Bolek", gdzie znajduje się odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Są tam też doniesienia "Bolka" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z nim.

 

Żona generała idzie do IPN

 

Na przełomie stycznia i lutego Maria Kiszczak zwróciła się do IPN z prośbą o spotkanie z prezesem Instytutu. Do spotkania doszło 16 lutego. Wdowa po Kiszczaku miała rozpocząć je od stwierdzenia, że jej mąż, przed śmiercią, powiedział, że jeśli będzie miała jakiekolwiek problemy finansowe, ma zgłosić się do prezesa IPN z ofertą sprzedaży przechowywanych przez niego dokumentów. Za materiały Maria Kiszczak miała zażądać od IPN 90 tysięcy złotych.


Poinformowano, że w zabezpieczonych dokumentach pochodzących z archiwum gen. Czesława Kiszczaka znajduje się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek", a także inne materiały.

 

IPN, PAP

 

 

 

kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze