Jest ugoda. Fundacja o. Rydzyka otrzyma 26 mln zł odszkodowania

Polska
Jest ugoda. Fundacja o. Rydzyka otrzyma 26 mln zł odszkodowania
Miejsce, gdzie stała wiertnia odwiertu geotermalnego Fundacji Lux Veritatis, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Miejsce, gdzie stała wiertnia odwiertu geotermalnego Fundacji Lux Veritatis

W ramach ugody fundacja "Lux Veritatis" otrzyma pieniądze od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej.

- Sąd umorzył postępowanie w związku z zawarciem ugody. Sąd zaakceptował tę ugodę - powiedział sędzia Mariusz Solka. 26 mln zł to kwota z odsetkami.

 

Sprawa dofinansowania geotermii toruńskiej trwa od 2007 r., kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 27 mln zł dotacji fundacji "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. NFOŚiGW wypowiedział jednak umowę na dofinansowanie, wskazując na liczne wątpliwości dotyczące prawidłowej realizacji umowy. Mimo cofnięcia dotacji, fundacja Lux Veritatis zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia.

 

Sędzia Solka ocenił w poniedziałek, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie miał merytorycznych powodów do cofnięcia dotacji. - Wypowiedzenie umowy miało charakter stricte pozamerytoryczny - podkreślił. Jak mówił, wypowiedzenie miało na celu obejście prawa i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie Narodowego Funduszu.

 

- Jesteśmy zadowoleni, że po tylu latach sprawa się zakończyła, mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu, który potwierdził w pełnej rozciągłości, że fundacja była pokrzywdzona, a działania NFOŚiGW były polityczne, a nie merytoryczne - skomentowała rozstrzygnięcie Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

 

Przedstawiciele NFOŚiGW, obecni w poniedziałek w sądzie, nie chcieli komentować sprawy. Fundusz ma wydać komunikat.

 

Proces cywilny, który zakończył się ugodą, ruszył w 2009 roku. Fundacja żądała od NFOŚiGW 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy o dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego w Toruniu.

 

PAP

pr/luq/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie