Iran: powiększono nagrodę za zabicie autora "Szatańskich wersetów"

Świat
Iran: powiększono nagrodę za zabicie autora "Szatańskich wersetów"
Flickr/Alexander Baxevanis/CC BY 2.0

Państwowe media irańskie dołożyły 600 tys. dolarów do nagrody za zabicie Salmana Rushdiego, autora słynnych "Szatańskich wersetów". Śmierci Rushdiego zażądał w 1989 roku przywódca islamskiej rewolucji ajatollah Ruhollah Chomeini. Nagroda za głowę pisarza wynosi teraz 3,9 mln dolarów.

Ajatollah wydał fatwę (edykt religijny), w której wezwał muzułmanów do zabicia Rushdiego za tę książkę, którą potępił jako bluźnierczą. Zwolennicy twardej linii w Iranie twierdzą, że fatwa Chomeiniego, który zmarł w czerwcu 1989 roku, jest nieodwołalna i wieczna.


Bogate irańskie organizacje religijne zaoferowały nagrodę wysokości 2,7 miliona dolarów za zabicie brytyjskiego pisarza, a w 2012 roku powiększyły ją do 3,3 miliona dolarów.


Teraz irańska agencja informacyjna Fars opublikowała listę 40 państwowych mediów, które postanowiły dołożyć się do nagrody za głowę Rushdiego. Wkład Fars wynosi 30 tys. dolarów.

 

Powieść inspirowana biografią Mahometa


"Szatańskie wersety" to powieść brytyjskiego pisarza Sir Ahmeda Salmana Rushdiego wydana w roku 1988 i częściowo inspirowana życiorysem Mahometa. Tytuł odnosi się do tzw. szatańskich wersetów, które według niektórych źródeł były wstawkami do Koranu dodanymi po śmierci Mahometa.


Reuters przypomina, że w 1998 roku irański rząd prezydenta Mohammada Chatamiego zdystansował się od tej fatwy, deklarując, że życie Rushdiego, który zmuszony był się ukrywać, nie jest już zagrożone. Jednak następca Chomeiniego jako najwyższego irańskiego przywódcy duchowo-politycznego, ajatollah Ali Chamenei, oświadczył w 2005 roku, że fatwa jest nadal ważna; kilku irańskich duchownych ponowiło wtedy wezwanie do zabicia Rushdiego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie