Cmentarna kontrabanda. Papierosy w płycie "na grób dziadka”

Polska
Cmentarna kontrabanda. Papierosy w płycie "na grób dziadka”
Izba Celna w Białej Podlaskiej

49-latek z Ukrainy wprawił celników z Dorohuska w osłupienie. W opisanej, gotowej do montażu granitowej płycie nagrobnej, którą chciał przewieźć do Polski, ukrył 1,7 tys. paczek papierosów o wartości prawie 22 tysięcy złotych.

Marzena Siemieniuk, rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej w rozmowie z polsatnews.pl przyznaje, że z taką próbą przemytu funkcjonariusze Służby Celnej z woj. lubelskiego jeszcze się nie spotkali.

 

Gdy płyta nagrobna przewożona przez granicę wydała im się podejrzana, zaczęli dociekać, skąd pomysł na transport granitowego nagrobka do Polski. W odpowiedzi usłyszeli, że 49-letni Ukrainiec wiezie ją na grób dziadka, który zginął podczas wojny i pochowany został w Krakowie. Przemytnik zaplanował wszystko dokładnie. Płyta była opisana i w zasadzie gotowa do montażu.

 

Pomagał kamieniarz

 

Mimo wszystko dociekliwi celnicy postanowili zajrzeć do środka. - Wnętrze płyty skrywało tajemnicę. Okazało się, że środek był wydrążony i wypełniony ukrytymi przed kontrolą graniczną papierosami. W sumie było to prawie 1,7 tys. paczek różnych wyrobów tytoniowych z ukraińskimi znakami akcyzy - mówi Siemieniuk. Wartość rynkową tej oryginalnie zapakowanej kontrabandy funkcjonariusze oszacowali na prawie 22 tys. zł.

 

Fot.Izba Celna w Białej Podlaskiej

 

Jak dodaje rzeczniczka, podejrzany o próbę przemytu mężczyzna ostatecznie przyznał się do winy. Składając wyjaśnienia powiedział, że papierosy pomógł mu ukryć kamieniarz, który zajmował się przygotowaniem nagrobka. A nielegalnie przewożony przez granicę  towar mężczyzna zamierzał sprzedać na targowisku w okolicach Chełma.  

 

Postępowanie w sprawie nietypowej kontrabandy prowadzi Urząd Celny w Lublinie. Na razie mężczyźnie postawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Na poczet grożącej mu grzywny zajęto 12 tysięcy złotych.

 

polsatnews.pl, Izba Celna w Białej Podlaskiej

jak/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie