Brexit może poważnie zaszkodzić brytyjskiej gospodarce

Biznes
Brexit może poważnie zaszkodzić brytyjskiej gospodarce
Flickr/Images Money/CC BY 2.0

Agencja ratingowa Fitch ostrzegła w poniedziałek, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poważnie zaszkodzi gospodarce tego kraju i wiąże się z długoterminowym ryzykiem oraz znaczącymi "kosztami ekonomicznymi". Wcześniej podobny komunikat wydał Moody's.

Wiceprezes Moody's i ekspertka do spraw analizy ryzyka Kathrin Muehlbronner zapowiedziała w poniedziałek, że decyzja o opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię będzie miała "negatywny wpływ" na notowania kraju.


Moody's ostrzegł, że jeśli dojdzie do Brexitu, to zmieni perspektywę ratingu Zjednoczonego Królestwa na negatywną.


Agencje ratingowe ostrzegły też, że polityczna niepewność, jaka towarzyszyłaby wyjściu kraju z Unii, spowodowałaby spadek inwestycji, a to oznaczałoby gorsze prognozy finansowe i gospodarcze dla Wielkiej Brytanii. 


Moody's dodał, że gospodarcze koszty Brexitu okażą się wyższe od ewentualnych korzyści.


Spadek notowań funta


W poniedziałek w związku z obawami przed wyjściem kraju z UE notowania brytyjskiego funta spadły do najniższego poziomu od 2009 roku; na kurs brytyjskiej waluty wpłynęła deklaracja mera Londynu Borisa Johnsona, który ogłosił, że poprze Brexit - podał "Financial Times".


Premier David Cameron ogłosił w sobotę, po zawarciu na szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE, że referendum w sprawie pozostania w Unii odbędzie się 23 czerwca. W piątek, gdy z porozumieniem tym wiązano spore nadzieje, brytyjska waluta zyskiwała, ale w poniedziałek, po wystąpieniu Johnsona, funt tracił, jakby "wpadł do szybu windowego" - komentuje BBC na swych stronach.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie