Zmarł Samuel Willenberg. Był ostatnim żyjącym uciekinierem z Treblinki

Polska
Zmarł Samuel Willenberg. Był ostatnim żyjącym uciekinierem z Treblinki
Polsat News

W wieku 93 lat w Izraelu zmarł Samuel Willenberg. Był ostatnim żyjącym uczestnikiem powstania w nazistowskim obozie zagłady w Treblince, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i artystą. Zostanie pochowany w poniedziałek - poinformował w niedzielę izraelski instytut Yad Vashem.

Samuel Willenberg urodził się 16 lutego 1923 roku w Częstochowie, w rodzinie słynnego żydowskiego malarza. Kiedy wybuchła wojna mieszkał w Radości pod Warszawą.

 

W 1939 roku, jako 16-latek, zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Brał udział między innymi w potyczce z Armią Czerwoną w okolicach Chełma 25 września, w czasie której został ciężko ranny.

 

Z Warszawy do Treblinki


W 1942 roku wraz z 6,5 tys. osobami trafił do obozu zagłady w Treblince. Brał udział w buncie 2 sierpnia 1943 roku, po którym uciekł wraz z ok. 200 więźniami. Wojnę udało się przeżyć 67 z nich.

 

Willenberg był ostatnim żyjącym uciekinierem z Treblinki. Po ucieczce z obozu trafił do Warszawy, gdzie pierwszego dnia powstania dołączył do batalionu AK "Ruczaj", a następnie służył w Armii Ludowej.


W 1950 roku wyemigrował do Izraela, gdzie został geodetą. W 1994 roku ponownie przyjął polskie obywatelstwo. Po przejściu na emeryturę zajął się tworzeniem rzeźb. Jest autorem serii 15 dzieł, przedstawiających m.in. sceny z Treblinki.

 

Odznaczenia za upowszechnianie prawdy o Holokauście

 

Willenberg otrzymał wiele odznaczeń, między innymi: Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Warszawski Krzyż Powstańczy oraz Złoty Medal Wojska Polskiego.

 

Za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście w 2008 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei w 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Prezydent Andrzej Duda na Twitterze oddając hołd zmarłemu napisał: "Cześć Jego pamięci!".

 

 

 

wjk/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie