Wrocław: Ennio Morricone zagra we wtorek w Hali Stulecia. Szykuje niespodziankę

Kultura
Wrocław: Ennio Morricone zagra we wtorek w Hali Stulecia. Szykuje niespodziankę
PAP/EPA/MAJA HITIJ

Jeden z najsłynniejszych na świecie twórców muzyki filmowej Ennio Morricone wystąpi we wtorek we Wrocławiu. Koncert w stolicy Dolnego Śląska jest częścią trasy koncertowej przygotowywanej z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora. Koncert Morricone to jedno z wydarzeń muzycznych przygotowanych przez Wrocław z okazji nadania miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).

- W programie koncertu znajdzie się m.in. muzyka z nowego filmu Quentina Tarantino "The Hateful Eight" oraz muzyka z siedmiu kompozycji, które weszły do filmów nagrodzonych Oscarem - mówił w wywiadzie Morricone.

 

Włoski kompozytor zapowiedział, że w związku z tym, że Wrocław w 2016 roku nosi zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zaplanował niespodziankę podczas koncertu. Nie zdradził jednak, co to będzie.

 

Morricone pytany o rolę muzyki w programie artystycznym ESK podkreślił, że przed organizatorami wydarzeń związanych z pełnieniem tego tytułu, stoi trudne zadanie.

 

- Kraje europejskie są bardzo nierówne, jeśli chodzi o kulturę muzyczną. Są państwa, gdzie kultury muzycznej właściwie nie ma, w innych jest ona na bardzo wysokim poziomie. Jednym z zadań ESK powinna być próba sprawienia, by różnie rozłożona uwaga poświęcana muzyce, była w jakimś stopniu równoważona - mówił Morricone.

 

Koncert odbędzie się we wtorek we wrocławskiej Hali Stulecia. Trasa przygotowana z okazji 60-lecia twórczości włoskiego kompozytora rozpoczęła się 15 stycznia koncertem w Pradze.

 

Ghostwriter i trębacz

 

Ennio Morricone jest autorem muzyki do około 500 filmów. Swoje pierwsze utwory, urodzony w 1928 roku w Rzymie, Morricone skomponował w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym. Ukończył je w rekordowo krótkim czasie.

 

Swą karierę zaczął grając na trąbce w nocnych klubach. Komponował też pieśni i piosenki. Pisał również muzykę, którą swoim nazwiskiem firmowali znani wówczas włoscy kompozytorzy.

 

W 1961 roku napisał muzykę do pierwszego filmu - "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Wkrótce potem zaczął współpracować z reżyserem "spaghetti westernów" Sergio Leone. To kompozycje do jego filmów, zwłaszcza do słynnego obrazu "Dobry, zły i brzydki", przyniosły mu szybko ogromną popularność.

 

Jego dziełem jest muzyka do takich filmów, jak "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" i "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone, "Salo, czyli 120 dni Sodomy" Pier Paolo Pasoliniego, "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalni" Briana De Palmy i "Misja" Rolanda Joffe'a. Skomponował także ścieżkę filmową do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II, które nakręcił Giacomo Battiato.

 

W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Wcześniej był pięciokrotnie nominowany jako autor najsłynniejszych ścieżek filmowych świata, ale nigdy nie dostał wówczas statuetki Akademii.

 

Włoski artysta ma w swym dorobku także wiele kompozycji muzyki klasycznej, wśród nich kantaty. Utwór "Tra cielo e terra" (Między niebem a ziemią) dedykował Janowi Pawłowi II.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie